Ankara Büyükşehir Belediyesi elektrikli araçlarını teslim aldı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji…

  • Yazı boyutu
Ankara Büyükşehir Belediyesi elektrikli araçlarını teslim aldı
     -Bilim, Sanayi ve Teknoloji…

Ankara Büyükşehir Belediyesi elektrikli araçlarını teslim aldı -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Ergün: -"Batarya, elektrikli motor gibi kritik sektörlerin gelişmesi için TÜBİTAK'ta bir çalışma başlattık. Yakında bu konuda firmalara çağrıya çıkacağız" -Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek: -"Dünyanın en temiz, en yeşil, en çevreci filosu Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, otomobiller için elektrikli motor ve batarya gibi kritik sektörlerin gelişmesi için TÜBİTAK'ta bir çalışma başlattıklarını, yakında bu konuda firmalara çağrıya çıkacaklarını bildirdi.
     Bakan Ergün'ün katılımıyla Ankara Altınpark'ta gerçekleşen törende, Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'e 20 adet elektrik motorlu Fluence Z.E. teslimini gerçekleştirdi.
     Bakan Ergün, törende yaptığı konuşmada, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni bu girişiminden dolayı tebrik etti. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, bu araçların Ankara'ya sağlayacağı faydanın güzelliklerinin farkında olduğunu belirten Bakan Ergün, bu girişimin diğer belediyelere ve kurumlara örnek olmasını diledi.
     Otomotiv sektörünün çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, sektörün tüm dünyada bir değişim, dönüşüm sürecinde olduğunu dile getirdi. Fosil yakıtların çevreyi kirletmesi, maliyetlerinin yüksek olması gibi nedenlerin sektörü bu dönüşüme yönlendirdiğini belirten Ergün, tüm dünyada hibrit, elektrikli araçların üretilmeye ve kullanılmaya başlandığını söyledi. Bakan Ergün, Söz konusu araçların fosil yakıtlı araçlara göre, ilk alırken maliyetlerinin biraz yüksek olmasına karşın, yakıt maliyetlerini 10'da bir düzeylerine indirdiğini vurguladı.
     Tüm dünyada araçların yüzde 90'ının şehir içinde ve günlük 50 kilometrenin altında kullanıldığına işaret eden Bakan Ergün, bu nedenle hibrit ve elektrikli araç kullanımının artmasının, bu araçların çevreci ve ekonomik olmaları nedeniyle önemli avantajlar sunduğunu kaydetti. Pillerin tam şarj edildikten sonra 150 kilometre yol yapabildiğini ifade eden Bakan Ergün, iyi bir kullanıcının elinde bu mesafenin 200 kilometreye kadar çıkabildiğini belirtti. Ankara'daki kurumlara ait araçların hiç birinin, planlı kullanıldığı zaman, günlük 200 kilometreden fazla yol yapmayacağını dile getiren Bakan Ergün, dolayısıyla bu araçların kurumların ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceğini söyledi.
     Avrupa'da gelecek 10 yıl içinde yollardaki her 5 araçtan birinin elektrikli olacağını ifade eden Ergün, Türkiye'de elektrikli otomobillerin yaygınlaştırılması için gerekli düzenlemeleri yaptıklarını söyledi. Türkiye'de fosil yakıtlı araçlar için ÖTV oranı yüzde 40 iken, elektrikli otomobillerin teşviki için ÖTV oranını yüzde 3 olarak belirlediklerini anlatan Bakan Ergün, Türkiye açısından bu otomobillerin markalaşmak için önemli avantaj sağlayacağını, çünkü bütün ülkelerin bu işin başında olduğunu dile getirdi. Bazen kurulu üretim tesislerin ve mevcut sistemlerin yeniliklerin yapılmasının önüne geçebileceğini hatırlatan Bakan Ergün, bir çok otomobil üreticisi ülke için durumun böyle olduğunu ifade etti. Bakan Ergün, batarya, elektrikli motor gibi kritik sektörlerin gelişmesi için TÜBİTAK'ta bir çalışma başlattıklarını belirterek, yakında bu konuda firmalara çağrıya çıkacaklarını ve bunun ardından bazı firmaların üniversitelerle işbirliğiyle bu teknolojiler üzerinde çalışmaya başlayacağını kaydetti.
    
     -"Yine bir ilki Ankara'da gerçekleştirdik"-
    
     Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de Ankara'nın bundan 20 yıl önce hava kirliliği en fazla olan şehirlerin başında geldiğini, o günden bu yana yaptıkları çalışmalar sonucunda en temiz şehirlerden biri haline geldiğini söyledi. Öncelikle Ankara'ya doğalgaz getirdiklerini ve yaygınlaştırdıklarını anlatan Gökçek, o dönemlerde 150 bin doğalgaz abone sayısının bugün 1 milyon 300 binlere ulaştığını ifade etti.
     Öte yandan belediye otobüslerini doğalgazlı hale getirdiklerini hatırlatan Gökçek, "Dünyanın en temiz, en yeşil, en çevreci filosu Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde" dedi. Gökçek Ankara'da 1.340 adet doğalgazlı otobüs bulunduğunu, dünyada hiç bir belediyede, bu kadar büyük bir doğazgazlı otobüs filosu olmadığını söyledi.
     Renault Fluence'ın kendilerine gelip teklifte bulunduğunda, yine bir ilki Ankara'da gerçekleştirmeye karar verdiklerini anlatan Gökçek, bu girişimin, diğer belediyelerin de, çok sessiz, temiz ve süratli olan bu elektrikli araçları filolarına katmaları için örnek olmasını umut ettiklerini belirtti.
     Daha sonra Melih Gökçek, hiç egzoz salınımlarının olmadığını ve ses çıkarmadıklarını göstermek için, teslim alacakları 20 aracı birden çalıştırttı.
     Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar da dünyada olası bir çevre felaketine otomobil sektörü olarak duyarlı olmak ve katkıda bulunmak zorunda olduklarını ifade etti. Renault markasının öncüsü olduğu elektrik motorlu otomobillerin devrimsel nitelikte yeni bir teknoloji olduğunu belirten Aybar, "Fluence Z.E. kullanarak Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin de insan sağlığı ve çevreyi korumaya destek olmasından dolayı mutluluk duyuyoruz" dedi.
     OYAK Renault Genel Müdürü Tarık Tunalıoğlu ise Renault'un öncüsü olduğu elektrikli otomobilde, ortağı Nissan ile birlikte, Renault sıfır salımlı ulaşımda liderliği, yani geniş tüketici kitlelerine yönelik uygun fiyatlı eksiksiz bir elektrik motorlu binek ve ticari araç gamını sunan ilk otomobil üreticisi olmayı hedeflediğini bildirdi.
     Marka, Fluence Z.E., Kangoo Z.E. ve Twizy olmak üzere üç elektrik motorlu model lansmanını gerçekleştirdiklerini anlatan Tunalıoğlu, dördüncü ve sonuncu model ZOE'nin ise 2013 yılında pazara sunulacağını kaydetti. Renault ve Nissan'ın elektrik motorlu araçların geliştirilmesini ve ticarileştirilmesini teşvik için dünyanın farklı bölgelerinde hükümet ve yerel paydaşlarla 100'den fazla işbirliği anlaşması imzaladığını ifade eden Tunalıoğlu, Türkiye'de İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kocaeli ve Antalya belediyeleri ile imzalanan anlaşmalar da bu çerçevede gerçekleştirildiğini dile getirdi.
     Konuşmaların ardından Aybar ve Tunalıoğlu, Gökçek'e araçların teslimini gerçekleştirdi. Aybar ve Tunalıoğlu, ayrıca Bakan Ergün ve Melh Gökçek'e plaket verdi. Daha sonra birini Melih Gökçek'in kullandığı araçlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne doğru yola çıktı.
    
    
    

Bu haberi 96 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir