Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı adayı Murat: "Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası'nın üye…

  • Yazı boyutu
Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı adayı Murat:
  "Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası'nın üye…

Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı adayı Murat: "Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası'nın üye sayısı olarak bildirilen 8 bin 307 kişilik beyanın gerçeği yansıtmadığı ve usulsüz olduğu gerek müfettiş raporlarında gerekse mahkeme kararlarıyla ortaya çıktı" -"Mahkeme kararının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 30 gün içinde Olağanüstü Genel Kurul yapılması için tarih belirleyecek ya da mahkeme kararını Danıştay'a götürecek"

Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı adayı Zekerya Murat, odanın üye sayısı olarak bildirilen 8 bin 307 kişilik beyanın gerçeği yansıtmadığı ve usulsüz olduğunun müfettiş raporları ve mahkeme kararıyla tespit edildiğini bildirdi.
     Murat, Dedeman Otel'de düzenlediği basın toplantısında, 2009 yılında Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası başkan adaylığını açıklamasının ardından TESK Başkanı Palandöken ve yönetimi tarafından üyelik kaydının silindiğini iddia ederek, verdiği hukuk mücadelesi sonucunda yeniden aday olduğunu söyledi.
     Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası'nın 21 Mart 2010'da yapılan Genel Kurulu öncesinde İlçe Seçim Kurulu'na teslim edilen 8 bin 307 kişilik listenin gerçeği yansıtmadığını ve usulsüz olduğunu tespit ettiklerini belirten Murat, "Bu tespitlerimiz doğrultusunda yapmış olduğumuz şikayetlerde belirttiğimiz yanlışlıklar, Bakanlık müfettişlerinin hazırladığı raporlarla da doğrulanmış ve bu raporlara dayalı mahkeme kararlarıyla da usulsüzlükler sabit oldu" dedi.
     Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası'nın 21 Mart 2010 tarihinde yaptığı hazirun listesinin 8 bin 307 kişi olduğunu ifade eden Murat, Bakanlık müfettişlerinin 6 Mayıs 2011 tarihli raporuna dayanarak karar veren mahkemenin, Odanın 2010 yılında yapılan Genel Kurul toplantısında, Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası tarafından hazırlanarak kullanılan hazirun listesinde yer alan 263 kişinin usulsüz şekilde oy kullandığını, vergi kaydı olmayan 4 bin 842 kişinin hazirun listesinde olmaması gerekirken yer aldıklarını, 9 kişinin ikametgah adreslerinin Ankara dışında farklı illerde olduğunu, yine 234 kişinin bakkallık ve bayilik dışında faaliyet yürüttüğünü, bazı üyelerin ise kimlik numarası, ad-soyad gibi bilgilerinin yanlış olduğunun tespit edildiğini bildirdi.
    
     -"Ahilik geleneğine dayanarak istifaya çağırıyoruz"-
    
     Oda başkanlığı için yarışan iki liste arasındaki farkın 42 oy olduğunu göz önünde bulunduran mahkemenin, seçim sonuçlarını etkilediği gerekçesiyle Ankara Bakkallar ve Bayiler Odası'nın Bakanlık tarafından Olağanüstü Genel Kurula çağrılması yönünde karar verdiğine dikkati çeken Murat, şunları kaydetti:
     "Palandöken, 2 milyon esnaf ve sanatkarın temsil edildiği 3 bin 107 Esnaf Odası'nın, 82 Esnaf Birliği'nin ve 13 Esnaf ve Sanatkar Federasyonu'nun zirve kuruluşu olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanıdır. Bu rakam aileler de göz önüne alındığında 10 milyonları ilgilendirmektedir. Bu kadar önemli görevlerde bulunan bir kişi ve ekibinin yasa ve mevzuata uymayan işlemleri yapmış olmaları manidardır.
     Yetkilileri konuyla ilgili göreve davet ediyoruz. Mahkeme kararı gereği Ahilik geleneğine dayanarak istifaya çağırıyoruz. Ahilik kültürü gereği işini düzgün yapmayan yönetici ya da esnafın pabucu dama atılırdı, dışlanırdı. Biz bunun gereği olarak TESK'in önünde Palandöken'in pabucunu dama atacağız."
     Mahkeme kararının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın 30 gün içinde Olağanüstü Genel Kurul yapılması tarih belirlemesi gerektiğini belirten Murat, bakanlığın mahkeme kararını Danıştay'a da götürebileceğini söyledi.
     Basın toplantısının ardından TESK Binasının önüne giden Zekerya Murat, getirdikleri bir ayakkabıyı TESK Binasının girişine fırlattı.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir