Ankara 2. Sanayi Fuarı kapılarını açtı -Ankara Valisi Yüksel: -"Kim Türkiye'de sanayiyi…

  • Yazı boyutu
Ankara 2. Sanayi Fuarı kapılarını açtı
  -Ankara Valisi Yüksel:
  -"Kim Türkiye'de sanayiyi…

Ankara 2. Sanayi Fuarı kapılarını açtı -Ankara Valisi Yüksel: -"Kim Türkiye'de sanayiyi algılamak istiyorsa Ankara'ya gelecek" -Ankara Sanayi Odası Başkanı Özdebir: -"Ankara, en çok teknoparka sahip il olarak teknolojide diğer illere göre açık ara önde"'

Ankara Sanayi Odası ve Forum Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen "Ankara 2. Sanayi Fuarı" (ANSAF'12) kapılarını ziyaretçilere açtı.
     Açılış töreninde konuşan Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, fuarların önemine dikkati çekerek, yeni yüzyıldaki ekonomik buluşma noktalarının fuarlar olduğunu ifade etti. Ankara'da yeni fuar alanları oluşturulması gerektiğini belirten Yüksel, Ankara'da yapılması planlanan Ankara Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'nin en kısa zamanda yapılması gerektiğini vurguladı.
     Ankara'da hava ve savunma sanayi başta olmak üzere bir çok alanda lider olduğunu kaydeden Yüksel, "Kim Türkiye'de sanayiyi algılamak istiyorsa Ankara'ya gelecek" ifadelerini kullandı. Yüksel, Ankara'nın 6 adet teknoparkı olduğunu hatırlatarak, Ankara'da Bilişim Vadisi'nin hayata geçirilmesi gerektiğini kaydetti.
    
     -"Ankara Türkiye'nin traktör üssü"-
    
     Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ise Ankara'nın her geçen gün daha fazla geliştiğinin altını çizerek, "Ankara, 9 adet Organize Sanayi Bölgesi ve Türkiye'deki en çok teknoparka sahip il olarak teknolojide diğer illere göre açık ara önde" dedi.
     Türkiye'nin ihracatındaki kilogram başına ortalama fiyatın 1,6 dolar seviyesinde olduğunu belirten Özdebir, söz konusu bedelin gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğunu kaydetti. Özdebir, Ankara'nın ihracattaki kilogram başına bedelin Türkiye ortalamasına göre çok ilerde olduğunu söyleyerek, "Ankara'nın yaptığı ihracatın ton fiyatı 23 bin 500 dolar, Türkiye'nin ortalaması ise 1600 dolar. Bizi ikinci sırada İstanbul takip ediyor" diye konuştu.
     Özdebir, Ankara'da 3 adet traktör fabrikası bulunduğunu belirterek, Ankara'nın Türkiye'nin "traktör üssü" olduğunu söyledi. Türkiye'nin gelişmesi adına Ankara'nın çok büyük potansiyele sahip olduğunu ifade eden Özdebir, söz konusu potansiyeli yansıtmak adına yeni bir fuar alanına ihtiyaç olduğunu ifade etti.
     Yeni fuar alanı için proje çalışmalarının başladığını belirten Özdebir, hedeflerini söz konusu fuarı 2013 yılında hayata geçirmek olduğunu söyledi. Özdebir, yeni fuar alanında ilk olarak İDEF uluslararası savunma sanayi fuarı düzenlemek istediklerini belirterek, "Ankara Savunma Sanayinin Merkezi'dir" ifadesini kullandı. Özdebir, orta gelir tuzağına düşmeyecek illerin başında Ankara'nın geldiğini söyledi.
     Konuşmaların ardından Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, ANGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Değer, Ostim Organize Sanayi Bölgesi Başkanı Orhan Aydın, ORSİAD Başkanı Özcan Ülgener ve Forum Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül'e plaket verdi.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir