Ankara 1. OSB'ye "en temiz en çevreci" OSB ödülü -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı…

  • Yazı boyutu
Ankara 1. OSB'ye "en temiz en çevreci" OSB ödülü
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı…

Ankara 1. OSB'ye "en temiz en çevreci" OSB ödülü -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Aslan: "Büyüme denilince akla üretim, üretim denilince akla OSB gelir"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, "büyüme denilince akla üretimin geldiğini, üretim denildiğinde de organize sanayi bölgesi geldiğini" belirtti.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Sincan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) olarak da bilinen Ankara 1. OSB'nin en temiz ve çevreci OSB seçilmesi dolayısıyla Asora Ticaret Merkezi'nde kokteyl düzenlendi.
     Kokteylde konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan, gelecek hafta "Yeşil Çevre" adıyla konferans yapılacağını belirterek, eğitilmiş insan gücünün önemine dikkati çekti.
     Sincan OSB'nin aldığı ödülle "Yeşil OSB" tanımlamasını kazandığını ifade eden Aslan, temiz üretimin hassas noktalarının bulunduğunu kaydetti.
     Temiz üretimi sağlayanların tezgahları çalıştıran insan gücü olduğuna işaret eden Aslan, Sincan OSB'de meslek yüksekokulu ve fakülte olması gerektiğini, "büyüme denilince akla üretimin geldiğini, üretim denildiğinde de akla OSB'nin geldiğini" söyledi.
     Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Kadıoğlu da çok önemli bir gündem için bir araya geldiklerini belirterek, çevrenin korunması için toplumun her kesimine görev düştüğünü ifade etti.
     5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla düzenlenen "Temiz Türkiyem" konulu çevre yarışmasında, Ankara 1. OSB'nin Türkiye'nin en temiz organize sanayi bölgesi olarak belirlendiğini ifade eden Kadıoğlu, "Kalkınacağız çevreyi koruyacağız. Kalkınmadan çevre korunmaz. Biri diğerinin alternatifi değildir. Ulusal rekabette bizim dünyaya ürünlerimizi satabilmemiz için çevreci bir rolle yaklaşmamız lazım" dedi.
     Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdemir ise dünya nüfusunun, gelişmiş ülkelerin refah seviyesinde yaşaması durumunda üç misli daha fazla kaynağa ihtiyaç olacağını belirterek, "Başka gidecek yer olmadığına göre yaşadığımız dünyayı iyi korumamız lazım" diye konuştu.
     Dünyanın gelecek nesillerin emaneti olduğunu ve emanete iyi bakılması gerektiğini ifade eden Özdebir, çevre bilincinin sadece yeşilin korunması olmadığını, aynı zamanda emisyon ve atık ölçümleri, enerjinin verimli kullanılması gibi kriterler gerektiğine vurgu yaptı.
     Türkiye'nin birincisi olarak herkesin gözünün artık Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde olacağını dile getiren Özdebir, "Biz, sizlerle daha güzel şeylere imza atmalıyız" dedi.
     Konuşmaların ardından Asora Ticaret Merkezi önünde, ASO Başkanı Özdebir, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Ersan Aslan ve diğer davetlilerin huzurunda, Çevre Beratı Bayrağı ile "Üretirken Koruyoruz" logolu ASO 1. OSB Bayrağı göndere çekildi.
    
    
    

Bu haberi 161 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir