ANGİAD Başkanı Değer: -"Topyekun bir kalkınma seferberliği başlatmalıyız. Bu konuda özellikle…

  • Yazı boyutu
ANGİAD Başkanı Değer:
  -"Topyekun bir kalkınma seferberliği başlatmalıyız. Bu konuda 
  özellikle…

ANGİAD Başkanı Değer: -"Topyekun bir kalkınma seferberliği başlatmalıyız. Bu konuda özellikle iş dünyası ve siyasilere çok büyük görevler düşüyor"

Ankara Genç İş adamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Abdullah Değer, Türkiye'nin tam manasıyla kalkınması için önce yoksulluk seviyesindeki illerin kalkınması gerektiğini ifade ederek, "Topyekun bir kalkınma seferberliği başlatmalıyız. Bu konuda özellikle iş dünyası ve siyasilere çok büyük görevler düşüyor" dedi.
     Değer, yaptığı yazılı açıklamada, Ankara'da gerçekleşen "TÜRKONFED 16. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi"ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
     Söz konusu raporda özellikle yoksulluk seviyesindeki illerin gündeme getirildiğine işaret eden Değer, "Rapora göre, Türkiye'nin 40 kenti orta gelir tuzağıyla karşı karşıya, 27 şehir ise yoksulluk seviyesinde. Türkiye'nin tam manasıyla kalkınması için önce o bölgelerimizin kalkınması gerekmektedir. Bunun için de topyekun bir kalkınma seferberliği başlatmalıyız. Bu konuda özellikle iş dünyası ve siyasilere çok büyük görevler düşüyor" dedi.
     Değer, yoksulluk seviyesindeki illerin kalkınmasının yatırımlara bağlı olduğunu anımsatarak, özellikle özel sektör yatırımlarının söz konusu bölgeler için 'can suyu' manasına geldiğini belirtti. Sanayici ve iş adamlarının ise yatırım için bu yerler yerine, diğer bölgeleri tercih ettiğine dikkati çeken Değer, şunları kaydetti:
     "Bu illerimizde kaynakların iyi kullanılması için gelişmiş illerdeki sanayici ve iş adamlarımızın, adeta koçluk göreviyle geri kalmış bölgelerdeki iş dünyasına ağabeylik etmelerini bekliyoruz. Yoksulluk seviyesindeki illerimize yapılacak yatırımlarda bölgesel ihtiyaçlar tespit edilmeli, birbiriyle boş yere rekabet eden firmalar yaratılmamalı, ihtiyaca göre firmalar değişik sektörlere yönlendirilmelidir."
     Kalkınmış illerin de, kalkınmamış illere destek olması gerektiğini ifade eden Değer, böylelikle sektörel zenginliğin kalkınmamış illere taşınabileceğine, katma değeri yüksek ürün üretimiyle ihracatın arttırılabileceğine ve yoksul illerden kalkınmış illere göçün de durdurulabileceğine vurgu yaptı.
    
    
    

Bu haberi 110 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir