ANGİAD Başkanı Değer: -"İşletmelerin çalışanları için ödediği sigorta primleri yüksek maliyetli"

  • Yazı boyutu
ANGİAD Başkanı Değer:
  -"İşletmelerin çalışanları için ödediği sigorta primleri yüksek maliyetli"

ANGİAD Başkanı Değer: -"İşletmelerin çalışanları için ödediği sigorta primleri yüksek maliyetli"

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Değer, işletmelerin çalışanları için ödediği sigorta primlerinin yüksek maliyetli olduğunu savundu.
     Değer, yaptığı yazılı açıklamada, işverenlerin çalıştırdığı her işçi için Sosyal Güvenlik Kurumu'na ödediği primlerin yüksek olduğunu öne sürerek, yüksek oranlı sigorta primlerinin özellikle fazla personel çalıştıran işverenler için ağır bir yük olduğunu kaydetti.
     Asgari ücretli bir işçinin işverene yıllık maliyetinin 2 bin liranın üzerinde olduğunu ileri süren Değer, "İstihdam üstünden alınan vergi ve primler yalnızca işveren bakımından değil işçi açısından da ağır yüktür" değerlendirmesinde bulundu.
     Değer, hükümetin aldığı tedbirler kapsamında işverenlerin ödeyeceği primlerin düşürülmesine dönük teşviklerin yaşama geçirildiğini de hatırlatarak, "Ancak bu teşviklerden yeterince yararlanılamıyor. Örneğin işverene sağlanan yüzde 5'lik indirim, 18-29 yaş arası erkekler ile 18 yaşından büyük kadınları işe alanlara sağlanan avantajlardan çoğu işletmelerin ya haberi yok veya avantajlardan yararlanma koşulları ağır olduğu için kimse başvuramıyor" ifadelerini kullandı.
     İş dünyasının temsilcileri olarak devletten hem primlerin düşürülmesi hem de sigorta primleriyle ilgili işverene sağlanan teşvik şartlarının hafifletilmesi konusunda beklentileri olduğunu kaydeden Değer, 2011-2015 arasında işe alınacaklar için işverenlere sağlanacak sigorta primi işveren hissesinin tamamının İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanması avantajının şartlarıyla, alınan elemanın son 6 aydır işsiz olması ve mesleki yeterlilik belgesine sahip olması koşullarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini savundu.
    
    
    

Bu haberi 176 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir