ANGİAD Başkan Yardımcısı Yaykıran: -"Katma değeri ve teknoloji düzeyi yüksek mallar Türkiye'yi…

  • Yazı boyutu
ANGİAD Başkan Yardımcısı Yaykıran:
  -"Katma değeri ve teknoloji düzeyi yüksek mallar 
  Türkiye'yi…

ANGİAD Başkan Yardımcısı Yaykıran: -"Katma değeri ve teknoloji düzeyi yüksek mallar Türkiye'yi devler liginde birinci sıraya taşır"

Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkan Yardımcısı Zeynep Köksal Yaykıran, Türk ihracatçısının son yıllardaki performansıyla göz doldurduğunu belirterek, ihracatta katma değeri ve teknoloji düzeyi yüksek malların Türkiye'yi devler liginde birinci sıraya taşıyacağını ifade etti.
     Yaykıran, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisinin büyümesindeki en büyük engel olan cari açıkla mücadelede ihracat artışının hayati önem taşıdığını kaydederek, Türkiye'nin dünyaya 20 bin çeşit mal sattığını ancak bununla yetinmemesi gerektiğinin altını çizdi.
     Türk ihracatının geleceği için yapılması gereken en önemli işin katma değeri yüksek mallar üretmek olduğunu bildiren Yaykıran, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
     "Katma değeri ve teknoloji düzeyi yüksek mallar Türkiye'yi devler liginde birinci sıraya taşır. Yüksek katma değerli mallar ve hizmetler için de özellikle stratejik sektörlerde ciddi çalışmalar yapılmalı, araştırma geliştirme faaliyetlerine ağırlık verilmelidir. Belli pazarlara değil, dünyanın her yerine giden Türk malları üretmek, rakiplerimizin birkaç adım önüne geçmek durumundayız. 375 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle bu alanda bir hayali gerçekleştiren Türkiye'nin, katma değeri yüksek mal ve hizmetler üretmesi için de özel sektör teşvik edilmeli, desteklenmelidir."
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir