Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay: -"3 yıl için 150 milyon lira yatırım bütçesi ayırdık. 150…

  • Yazı boyutu
Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay:
  -"3 yıl için 150 milyon lira yatırım bütçesi ayırdık.
  150…

Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay: -"3 yıl için 150 milyon lira yatırım bütçesi ayırdık. 150 şubeye ulaşacağız" "Bu yılın sonu ve 2013'ün ilk altı ayında bankalarda şüpheli alacaklar bir miktar daha artacak"

Anadolubank Genel Müdürü Gökhan Günay, 3 yıl için 150 milyon lira yatırım bütçesi ayırdıklarını belirterek, 150 şubeye ulaşacaklarını bildirdi.
     Günay, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, ekonomilerde şu an en önemli unsurun merkez bankalarının parasal büyümeye olan katkıları olduğunu söyledi, ülke ekonomilerinin bu dönemdeki aksiyonlarından bahsetti.
     Parasal genişlemeye ilişkin Günay, "En azından piyasaların hala çalışıyor olması önemli. Bir parasal genişlemenin gelebileceği konuşması bile derhal piyasalarda etki etmeye başlıyor" dedi.
     Dünyadaki enflasyon konusuna değerlendiren Günay, şunları kaydetti:
     "Şu anda ciddi bir enflasyon sıkıntısı içinde olan ülke yok. Avrupa ve Amerika'nın enflasyon hedeflemesi yüzde ikilerde. Çin 1,8 ve Japonya zaten eksi 0,4'ler seviyesinde. Merkez bankaları faizleri çok düşük tutmaya devam ediyor. Böyle dönemlerde enflasyon hedeflemesinin acil servise kanamadan gelen hastanın durumuna benzetiyorum. Böyle bir durumda acil serviste o hastaya bakılırken onun ilerde denize girerken vücudunda plastik cerrahi var mıydı yok muydu diye bakılmaz. Bir an önce kanamasına son verilmeye çalışılır. Yani hayatı kurtarılır. Merkez bankalarının bu dönemlerdeki durumu da buydu. Piyasalar o kadar ciddi bir kanamanın içineydi ki ilk öncelik bu piyasalardaki kanamanın durdurulması yani hastanın ayakta kalmasını sağlamaktı. Şu aşamada yaşanılan öncelikle piyasaların doğru çalışması ekonomilerin tekrar hayata dönmesi ve büyüme evresine girmesidir. Birinci öncelik ekonomilerin tekrar büyümeye başlamasıdır."
     Avrupa Merkez Bankası (ECB) kararlarına ilişkin Günay, "ECB, maalesef hızlı karar alamıyor. Almanya, Fransa, İtalya gibi ülkeleri arkasında görmek istiyor. Bu ülkeler arasında zaman zaman siyasi çekişmeler meydana geldiği için kararlar zor hale geliyor. ECB'nin almış olduğu karar bir parasal genişleme kararı değildir. Bonoları geri alma kararı farklı. ECB dedi ki, 'Evet ben 3 yıla kadarki vadeli bonoları alırım, ama bunları da sterilize ederim. Piyasaya vermiş olduğum taahhüdü geri çekerim' ECB, Fed ve İngiltere Merkez Bankası'dan farklı davranmış oluyor" şeklinde konuştu.
     Dünyada yaşanan gelişmelerin Türkiye'ye etkileri konusunda da Günay, şu görüşleri paylaştı:
     "Türkiye'nin artı ve eksileri var. En büyük artımız düşük borçluluğumuz. Not artışı hepimizin ağzında konuşulan bir konu. Önümüzdeki altı ay veya bir yıl içinde gelmesi şiddetle konuşulmaya başlandı. Artan ihracat ve azalan ithalat şu an ki dönemde pozitif gibi görülen bir durum. İthalatımızın azaldığı dönemler küçülen dönemlerimizin işareti gibidir. Cari açıktaki azalma iki taraflı, ithalattaki azalma ve enerji fiyatlarındaki hareketler bunu etkiliyor. İşsizlik rakamlarının gerilemesi de pozitif."
     Türkiye'nin dezavantajlarına da değinen Günay, "Emtia fiyatlarının artması enflasyon üzerinde baskı oluşturuyor. Bütçede zaman zaman bozulmalar oluyor" dedi.
     Günay, Türkiye'nin dış ticaret performansına ilişkin olarak ise "İhracat ve ithalat anlamında döviz hareketleri geçici çözüm. Uzun vadeli çözüm ithal malların ikame şeklinde yurt içinde üretiliyor olması. Bu dengelerde çok ciddi değişim beklememek lazım. Cari açık 61,4 milyar seviyesine düştü. Sene sonu beklentimiz 60 milyar doların altında gerçekleşmesi" diye konuştu.
    
     -"Merkez Bankası almış olduğu kararlar itibariyle başarılı"-
    
     Merkez Bankası'nın aldığı kararlar itibariyle başarılı gittiğini söyleyen Günay, "Enflasyonu kontrol altına tutmaya çalıştılar, çünkü Türkiye'de enflasyon göz ardı edilemez. Uzun yıllar enflasyon altında ezildiğimizden tekrar rayından çıkmasına izin veremeyiz. Merkez Bankası bir tarafta enflasyonu kontrol ederken diğer taraftan ekonomiyi göz ardı etmemek zorunda. Şu an ikisini de gözetiyor. Merkez Bankası'nın çekirdek enflasyonda sene sonu hedeflerini yakalayacağını düşünüyoruz. Asıl hedef büyüme olacak önümüzdeki dönemde.
     Ticari hayatta bir sıkıntı olduğunda bankalarda şüpheli alacaklar artmaya başlıyor. Bu yılın sonu ve 2013'ün ilk altı ayında bankalarda şüpheli alacaklar bir miktar daha artacak. Ekonomik hareketlilik durağan. Büyüme olduğu dönemlerde bankalarda şüpheli alacaklar azalıyor ve büyüme azaldığında ise şüpheli ticari alacaklar artıyor."
    
     -2015 yılına kadar şube sayısını 150'ye, istihdam sayısını ise 3 bine ulaştıracak-
    
     Anadolubank'ın, aldığı büyüme kararlarını da açıklayan Günay, şu bilgileri verdi:
     "Geldiğimiz noktada ilk 6 ay sonuçlarına göre 7.8 milyar lira aktif büyüklüğü, yüzde 2,46 gibi piyasa ortalamasının altında şüpheli alacak oranı, yüzde 17,09 ile piyasa ortalamasının üzerinde sermaye yeterlilik rasyosu, 104 milyon lira yarıyıl karı ve 1 milyar lirayı aşan öz kaynakları ile Anadolubank gelecek yıllara daha kuvvetli giriyor. Şube sayımızı sırasıyla 2012 sonunda 100, 2013'te 115, 2014'te 130, 2015'te ise 150'ye çıkarmayı hedefliyoruz. Buna bağlı olarak istihdam sayılarımız da artacak. Şu anda 1.952 çalışanımız var. 2015 yılında bu sayıyı da 3 bine çıkartmayı hedefliyoruz."
     3 yıllık yatırım bütçelerinin 150 milyon lira olduğunu bildiren Günay, 2015 yılı sonu itibariyle bankanın aktif büyüklüğünün 15 milyar lira, kredilerinin 10,5 milyar lira olacağını söyledi.
     Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Büyüme kararı bizim için en önemli kararlardan bir tanesi. Ağırlıklı olarak; mikro, küçük işletmeler, KOBİ'ler ve tarım alanında büyüyeceğiz. Bireysel tarafta da bir büyüme olacak ancak KOBİ'ler kadar değil. Bu yılsonu karlılık beklentimiz 150 milyon lira. Bu yıl bono faizlerinin düşüşü karlılıkta etkili oldu. Ama bu durum her yıl yaşanacak diye bir şey yok. 2015 yılına kadar 150 şubeye ulaşacağız."
     İstanbul Finans Merkezi Projesi kapsamında bu merkeze yakın olmak amacıyla genel müdürlük binasını Ümraniye'ye taşıyacaklarını dile getiren Günay, 2013 yıl ortasına doğru taşınmanın tamamlanacağını kaydetti. Anadolubank'ın şu anki hizmet binasının 9 bin metrekare olduğunu ifade eden Günay, "9 bin metrekareden 28 bin metrekareye gidiyoruz. Büyümeyi her alana taşıyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir