Anadolu Yatırım Araştırma Uzmanı Mehtap İlbi: -"ECB'nin ikincil piyasalardan tahvil alımına devam…

  • Yazı boyutu
Anadolu Yatırım Araştırma Uzmanı Mehtap İlbi:
  -"ECB'nin ikincil piyasalardan tahvil alımına devam…

Anadolu Yatırım Araştırma Uzmanı Mehtap İlbi: -"ECB'nin ikincil piyasalardan tahvil alımına devam etmeyecek olması faiz indiriminin etkisini artırma anlamında bir adım"

Anadolu Yatırım Araştırma Uzmanı Mehtap İlbi, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) ikincil piyasalardan tahvil alımına devam etmeyecek olmasının faiz indiriminin etkisini artırma anlamında bir adım olduğunu söyledi.
     İlbi, bugünün merkez bankalarının günü olduğunu belirterek, merkez bankalarının faiz kararlarını AA muhabirlerine değerlendirdi.
     İngiltere Merkez Bankası'nın politika faizini değiştirmediğini anımsatan İlbi, şunları kaydetti:
     "Tahvil alım programını 50 milyar sterlin daha artırdı. Sonrasında Çin'in yapmış olduğu sürpriz, piyasayı şaşırttı. İki üç gün önce Çin'in zorunlu karşılıklarda indirim yapacağı beklentisi söz konusuydu. Çin'in faizleri düşürebileceği beklenmiyordu. Çünkü en son 7 Haziran'da 25 baz puan indirmişti. Asıl önemli olan ECB idi. ECB'den 25 baz puanlık politika faizini indirmesi beklenirken, mevduat faizinin de sıfıra çekeceği yönünde zayıf bir beklenti vardı. ECB, borç verme, mevduat ve politika faizinde indirime gitti. ECB'nin ikincil piyasalardan tahvil alımına devam etmeyecek olması faiz indiriminin etkisini artırma anlamında bir adım. Avro/dolar paritesi 1,24'ü aşağı kırdı. Yurt dışı borsalarda da kar satışları geldi. İMKB'de banka hisselerinin düşüşlerinde de 62 bin 500 puan önemli bir destekti. Bunun korunamaması önemli, ama yarını da beklemek lazım. Gösterge faiz de 8,05'ten 8'e dayanmış durumda. Bunun yükselmiyor olması, bono tarafının alıcı seyrediyor olması, Türkiye'nin hala yükseliş trendine devam edeceğine ışık tutuyor. Bu tamamen yurt dışı kaynaklı bir kar satışı."
    
    
    

Bu haberi 730 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir