Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Özdemir Türk: -"Enflasyon beklentilerden daha hızlı…

  • Yazı boyutu
Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Özdemir Türk:
  -"Enflasyon beklentilerden daha hızlı…

Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Özdemir Türk: -"Enflasyon beklentilerden daha hızlı düştü"

Anadolu Yatırım Araştırma Müdürü Gülizar Özdemir Türk, haziran ayı enflasyon oranlarına ilişkin, enflasyonun beklentilerden daha hızlı düştüğü yorumunda bulundu.
     Türk, konuya ilişkin görüşlerini AA muhabiriyle paylaşırken, şunları kaydetti:
     "Anketlerde yüzde 0,40 düşüş beklenirken yüzde 0,90'lık bir düşüşle enflasyon yıllık TÜFE'de yüzde 8,87 ve ÜFE'de yüzde 6.44 olarak gerçekleşti. Beklentilerin altında ve hızlı bir düşüş gerçekleşti. Merkez Bankası'nın (MB) yıllık yüzde 6,5 seviye beklentisi devam ediyor. Temmuz enflasyon raporunda MB'nin iyileştirme yapıp yapmayacağını izleyeceğiz. Beklentiler artarsa faizlerde indirim söz konusu olabilir. Özel kapsamlı endeksin artışı gözlenmektedir.. MB'nin aceleci davranmayacağını düşünüyorum. MB, enflasyonu izlemeye ve sıkı durmaya devam edecek."
     Son çeyrekte özel kapsamlı enflasyon beklentilerinde düşüşle birlikte MB'nin faiz indirimine gideceğini düşündüklerini söyleyen Türk, "Enflasyondaki gelişmeler önemini korumaya devam edecek. Bugün itibariyle bakıldığında beklentinin üzerinde bir düşüş olduğu için piyasanın tepkileri olumlu seyretti" dedi.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2012 yılı Haziran ayında tüketici fiyatları endeksinin (TÜFE) yüzde 0,90 oranında, üretici fiyatları endeksinin (ÜFE) ise yüzde 1,49 gerilediğini açıklamıştı. Türkiye'de haziran itibariyle yıllık enflasyon TÜFE'de yüzde 8,87, ÜFE'de yüzde 6,44 olarak gerçekleşti.
    
    
    

Bu haberi 289 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir