Anadolu'nun zengin florasından ilham alıp tesis kurdular -Kütahya'da yaşayan çift, kurdukları…

  • Yazı boyutu
Anadolu'nun zengin florasından ilham alıp tesis kurdular
  -Kütahya'da yaşayan çift, kurdukları…

Anadolu'nun zengin florasından ilham alıp tesis kurdular -Kütahya'da yaşayan çift, kurdukları tesiste, Anadolu'nun zengin bitki florasından ilham alarak yetiştirdikleri bitkilerle cilt bakım ürünleri üretiyor

Kütahya'da yaşayan ve Anadolu'nun zengin bitki florasından ilham alan çift, evlerinin mutfağında başladıkları doğal cilt bakım ürünleri üretimini çeşitli kurum ve kuruluşlardan destek alarak genişletip tesis kurdu.
     Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Nazım Tanrıkulu, AA muhabirine, önceki yıllarda İstanbul'da yaşarken geçimlerini sağlamak amacıyla evlerinin mutfağında doğal yollarla cilt bakım ürünleri hazırlayarak organik ürünler pazarında satışa sunduklarını söyledi.
     Daha sonra Kütahya'ya taşındıklarını ve belediyeye ait Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi'nde çalışmaya başladığını belirten Tanrıkulu, şöyle konuştu:
     "İstanbul'da evimizin mutfağında başladığımız işi, burada Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'nın (KOSGEB) desteğiyle projeye dönüştürdük. Eşim ve meslektaşım Melek Nihan Tanrıkulu ile Kütahya Belediyesi Kadın İş Geliştirme Merkezi'nin katkısıyla bir atölye kurduk. Atölyemizde geçen ay üretime başladık. Kullandığımız bitkisel ürünleri, Balıkesir'in Sındırgı ilçesindeki küçük çiftliğimizde yetiştiriyoruz. Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi'nde yetiştirilen bitkileri de kullanıyoruz. Mesaimden arta kalan zamanlarda eşimle beraber başladığımız projede ona yardımcı oluyorum."
     Tanrıkulu, Anadolu'nun, Avrupa kıtasından daha zengin bir bitki florasına sahip olduğunu dile getirerek, 3 bin 500 bitkinin sadece Türkiye'ye özgü olduğu bilgisini verdi.
     Türkiye'nin, birçok bitkinin gen merkezi konumunda olduğuna işaret eden Tanrıkulu, bitkilerden aromatik su ve yağlar elde ettiklerini anlattı.
     Melek Nihan Tanrıkulu da hazırladığı projenin KOSGEB tarafından kabul edilmesinden sonra üretime başladıklarını bildirdi.
     Ürünleri tamamen kendi imkanlarıyla yetiştirdiklerini ifade eden Tanrıkulu, cilt bakım ürünleri üretiminde özellikle aynısefa ve karakafes otunu değerlendirdiklerini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 302 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir