Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan: -"Biz Türkiye ile uluslararası çalışmalar yapmak…

  • Yazı boyutu
Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan:
  -"Biz Türkiye ile uluslararası çalışmalar yapmak…

Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan: -"Biz Türkiye ile uluslararası çalışmalar yapmak istiyoruz. Çünkü Türk insanı kolay uyum sağlıyor" -Hollanda Dış Yatırım Ajansı Direktörü Bas Pulles: -"Türkiye'den Avrupa'ya yapılan yatırımın her 3 dolarından 1 doları Hollanda üzerinden yapılıyor"

Amsterdam Belediye Başkanı Eberhard van der Laan, Türkiye ile uluslararası çalışmalar yapmak istediklerini belirterek, "Çünkü Türk insanı kolay uyum sağlıyor" görüşünü dile getirdi.
     Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yılı dolayısıyla yapılan etkinliğin ikinci gününde yatırım olanaklarının değerlendirildiği toplantıda konuşan van der Laan, Türkiye ile Hollanda arasındaki 400 yılık ilişkiler çerçevesinde Roterdam, Amsterdam ve Lahey belediyeleri ile birlikte İstanbul'a geldiklerini belirterek, "Ana amacımız İstanbul ve Hollanda arasında işbirlikleri ve onun yanı sıra kültür ve dostluk ilişkileri kurmak" dedi.
     Brezilya, Çin, Vietnam, Hindistan gibi ekonomileri hızlı büyüyen ülkelerle birlikte Türkiye'ye büyük önem verdiklerini söyleyen van der Laan, "Bir hafta sürecek bu etkinliği bu ilişkilerimizi devam ettirebilmek adına yapıyoruz. Türkiye'yi özellikle seçmemizin nedeni daha önceki işbirliklerimiz olmakla birlikte Türkiye'nin ekonomisinde çok büyük bir yol katetmesinden kaynaklanıyor" diye konuştu.
     Ticaretin adım adım gerçekleşen bir olay olduğu için Türkiye'ye ne kadar yatırım getireceği konusunda net bir rakam veremeyeceklerini belirten van der Laan, "Çok olumlu görüşmeler yapıyoruz. Bazıları yeni başlıyor bazıları biraz yol almış durumda, o yüzden net bir rakam veremiyoruz. Ancak gelecek adına umutluyuz. Türkiye çok cazip bir ülke" dedi.
     Vize konusuyla ilgili hükümetle görüşmelerini sürdürdüklerini ifade eden van der Laan, "Elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz" dedi.
     Hollanda'da 400 bin Türk'ün yaşadığını belirten van der Laan, "Hepsi ülkemize çok iyi uyum sağlamış durumda ve içlerinde iş kurmuş çok başarılı girişimciler mevcut. Türk insanını çok seviyoruz. Türk insanı gelişmeye açık, aynı zamanda meraklı, iletişime açık. Biz Türkiye ile uluslararası çalışmalar da yapmak istiyoruz. Çünkü Türk insanı kolay uyum sağlıyor" değerlendirmesinde bulundu.
     İstanbul'da Hollanda nüfusundan fazla kişinin yaşadığını belirten van der Laan, "Bu ziyaretimizde İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile tekrar buluştuk. Kendisiyle 2 yıl önce de görüşmemiz olmuştu. Pazar akşamı kendisini Stad Amsterdam'da ağırladık. Kendisi de bizi ziyarete gelecek. Bize İstanbul'u helikopterle gezdirdi. Çok etkilendik. İstanbul inanılmaz büyük ve güzel bir şehir. İstanbul nüfusu bizim tüm Hollanda'nın nüfusuna eşit hatta biraz daha çok. İşi zor ama çok başarıyla yönetiyor" dedi.
    
     -"Hollanda Türkiye'ye çok güveniyor"-
    
     Hollanda'nın Türkiye'ye çok güvendiğini belirten Hollanda Dış Yatırım Ajansı Direktörü Bas Pulles, "Bundan dolayı 2009 yılında Türkiye'ye Hollanda Yatırım ofisi açtık. Tükiye'de çok başarılı girişimciler var Hollanda'ya yatırım yapan. Ayrıca Hollanda'nın sunduğu vergi avantajı sayesinde Türkler Avrupa'ya yapacakları yatırımlarda da Hollanda'yı üst olarak seçiyorlar" dedi.
     Vergi avantajı konusuyla ilgili olarak Pulles, "Türkiye'den gelen yatırımcılar yatırım yapmadan önce Hollanda'daki vergi dairesiyle oturup, yatırım sonrası ödeyecekleri muhtemel vergileri hesaplattırıyorlar ve bunun üzerinden çeşitli vergi indirimlerine sahip oluyorlar" şeklinde konuştu.
     Pulles, son 10 yılda Türkiye'den Avrupa ülkelerine yapılan yatırımların 17 milyar dolar olduğunu belirterek, "Bu yatırımların 4 milyar 7 milyon doları Hollanda üzerinden yapıldı. Yani Türkiye'den Avrupa'ya yapılan yatırımın her 3 dolarından 1 doları Hollanda üzerinden yapılıyor" bilgilerini aktardı.
     Stad Amsterdam gemisinde Holandalı ve Türk yatırımcıların bir araya gelerek, işbirliği imkanlarını konuştuklarını belirten Pulles, yeni yatırımların olacağına sözlerine ekledi.
    
    
    
    

Bu haberi 92 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir