Amelebirliği'nden madencilere destek -Amelebirliği Yardımlaşma Sandığı Başkanı Yılmaz:…

  • Yazı boyutu
Amelebirliği'nden madencilere destek
  -Amelebirliği Yardımlaşma Sandığı Başkanı Yılmaz:…

Amelebirliği'nden madencilere destek -Amelebirliği Yardımlaşma Sandığı Başkanı Yılmaz: -"Sandığımızdan bu yıl ocak-ekim döneminde üyelerimize 10 milyon 902 bin 389 lira sosyal yardım yapılmış, 17 milyon 864 bin 150 lira kredi sağlanmıştır"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ereğli Kömür Havzası Amelebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Başkanı Hasan Yılmaz, "Sandığımızdan bu yıl ocak-ekim döneminde üyelerimize 10 milyon 902 bin 389 lira sosyal yardım yapılmış, 17 milyon 864 bin 150 lira kredi sağlanmıştır" dedi.
     Yılmaz, yardımlaşma sandığının Danışma Kurulu toplantısında yaptığı konuşmada, Amelebirliği'nin 21 Temmuz 1923'de kurulan ilk sosyal güvenlik kuruluşu olduğunu söyledi.
     Zonguldak kömür ocaklarında çalışan işçilerin çalışma usul ve esaslarının düzenlenmesi amacıyla Atatürk'ün Amelebirliği'nin kurulması talimatını verdiğini hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu:
     "Birlik kurulduktan sonra maden işçilerimiz sendikal, sosyal güvenlik ve sağlık alanlarında çok önemli kazanımlar elde etmiştir. 89 yıldır maden kömür işçilerine hizmet veren Amelebirliği, teknolojik gelişmelere rağmen halen en zor şartlarda görevini yerine getirmektedir. Üyelerimize karşılıksız olarak cenaze defin, öğrenim, iş kazası ölüm ile iş kazası maluliyet aylığı gibi karşılıksız yardımlarda bulunuyoruz. Ayrıca kredi de veriyoruz. Sandığımızdan bu yıl ocak-ekim döneminde üyelerimize 10 milyon 902 bin 389 lira sosyal yardım yapılmış, 17 milyon 864 bin 150 lira kredi sağlanmıştır. Birliğin ana geliri üye aidatlarıdır. Amelebirliği'nin 1980'li yıllarda üye sayısı 50 bin civarındayken, ekim 2012 sonu itibariyle 10 bin 713'tür. Bu da üye ve gelirlerimizde yüzde 500'lük azalma anlamına gelmektedir."
     Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Eyüp Alabaş da bölge halkının 164 yıldır yeraltında doğayla savaştığını, taş kömürünün de sanayinin vazgeçilmez girdisi olduğunu belirtti.
     Türkiye'de yılda 25 milyon ton taş kömürü tüketilmesine karşın 3 milyon tonunun üretilebildiğini ifade eden Alabaş, "Ülkemizin yıllık yaklaşık 5 milyar doları, taş kömürü ithal etmek için dışarıya vermesi doğru değildir. Kentimizin rezerv ve üretim imkanları 2-3 milyar dolarımızın bu bölgede kalmasını sağlayacak durumdadır" diye konuştu.
     Toplantıda, Amelebirliği'nin 2011'in faaliyet raporu, 2012'nin denetleme kurulu raporu ve 2013'ün çalışma programı görüşülerek kabul edildi.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir