Ambalaj sanayicileri rekabet gücünü artırmayı hedefliyor -Ambalaj Sanayicileri Derneği DEİK ile…

  • Yazı boyutu
Ambalaj sanayicileri rekabet gücünü artırmayı hedefliyor
  -Ambalaj Sanayicileri Derneği DEİK ile…

Ambalaj sanayicileri rekabet gücünü artırmayı hedefliyor -Ambalaj Sanayicileri Derneği DEİK ile sektörün uluslararası rekabet gücünü artırmak için "Ambalaj Sanayi Uluslararası Rekabet Gücü Maksimizasyonu Projesi"ne imza attı -ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut: -"Firmaların kurumsallaşmalarına katkıda bulunmak, ihracat altyapılarını güçlendirmek, varolan pazarlardaki varlıklarını geliştirmek ve yeni dış pazarlara olanak sağlamak istiyoruz"

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile sektörün uluslararası rekabet gücünü artırmak için "Ambalaj Sanayi Uluslararası Rekabet Gücü Maksimizasyonu Projesi"ne imza attı.
     ASD ve DEİK, ambalaj sanayinde faaliyet gösteren firmaların küresel pazarlardaki paylarını artırmak, yeni pazarlara girmelerine destek olmak, ihracat altyapılarını geliştirmek ve ihracatlarını artırarak Türkiye'nin 2023 ihracat hedefine katkıda bulunmak için "Ambalaj Sanayi Uluslararası Rekabet Gücü Maksimizasyonu Projesi"ni hayata geçirdi.
     Konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, ambalaj sektörü olarak Türkiye'nin cari açığının azaltılmasına katkı yapmayı çok önemsediklerini, bu doğrultuda Ambalaj Sanayi Uluslararası Rekabet Gücü Maksimizasyonu Projesi'yle ambalaj sanayinin kümelenme çalışmalarına katkıda bulunmayı ve sektörde faaliyet gösteren firmaların küresel pazarda rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini söyledi.
     Korkut, "Firmaların kurumsallaşmalarına katkıda bulunmak, ihracat altyapılarını güçlendirmek, var olan pazarlardaki varlıklarını geliştirmek ve yeni dış pazarlara olanak sağlamak istiyoruz" dedi.
    
     -Projeyle ambalaj ihracatının yüzde 20 artırılması hedefleniyor-
    
     Türkiye'de ambalaj sektörünün dünya ortalamasının üstünde bir büyüme elde ettiğine dikkati çeken Korkut, şöyle konuştu:
     "Türkiye'de 2006'da 1,5 milyar dolar olan ambalaj ihracatımız, 2011'de 3 milyar dolara çıkmış durumda. Dünyada 180 ülkeye ihracat yapıyoruz. Projeye katılan firmaların ihracatlarını en az yüzde 20 artırmalarını ve 2 yeni pazara ihracat yapar hale gelmelerini hedefliyoruz. Ayrıca projeye katılan firmaların e-ticaret yöntemlerini kullanarak ihracat yapmalarını da amaçlıyoruz. Tüm bu aşamalar sonunda projeye katılan firmaların yetkinlikleri ve rekabet güçleri artırılarak ihracatlarını geliştirmeleri sağlanacaktır. Bu, aynı zamanda sektörel ihracatın ve Türkiye'nin tüm ihracatının artmasına da katkıda bulunacaktır. Ayrıca, Yeni Teşvik Yasası da sektörün yeni yatırımlar konusundaki isteğini artırmasının yanında sektörümüzün bölgesinde önemli bir güç olması yolunda da önemli bir araç olacaktır."
     Korkut, ayrıca ASD olarak İstanbul Kimyevi Maddeler Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB), Akdeniz İhracatçıları Birlikleri (AKİB) ve İstanbul İhracatçı Birlikleri (İBB) ile sektörle ilgili Ar-Ge ve çalıştay gibi faaliyetlerde işbirliği içinde çalıştıklarını da belirtti.
    
     -"Yeni pazarlara açılmak gerekiyor"-
    
     Ambalaj sektörü ihracatının yarısından fazlasının Avrupa Birliği ülkelerine yapıldığını, ihracattaki ilk 3 ülkenin de Almanya, İngiltere ve Fransa gibi seçici ülkeler olduğu bilgisini veren Korkut, bu ülkelerde geçmişte yaşanan ekonomik daralmanın Türkiye'nin ambalaj ihracatında bir gerilemeye sebep olsa da küresel piyasalardaki toparlanmaya paralel olarak sektördeki ihracatın çift haneli büyüme oranlarıyla, 2010'da 2,4 ve 2011'de 3 milyar dolar düzeyine erişerek gerçek ihracat potansiyelini ortaya koyduğunu ifade etti.
     Hükümetin strateji belgesi haline getirdiği 2023 yılı hedefinin, ambalaj ihracatını 10 milyar dolar seviyesine getirmek olduğunun altını çizen Korkut, "Türkiye'nin klasik ihraç pazarlarında yaşanacak bir daralmanın ambalaj ihracat potansiyelini engellememesi için var olan pazarlarda rekabet gücünü artırması, yeni pazarlara açılması gerekmektedir" diye konuştu.
     Korkut, ASD'nin bu bilinçle yurt dışı pazarlama çalışmalarına ağırlık vererek 2012 yılın içinde Türkiye'nin dış ekonomik ilişkilerinin güçlenmesi için çalışan DEİK'in kurucu kuruluşları arasına katıldığını aktardı.
     Ambalaj sektörü olarak 2011 yılında 182 ülkeye ihracat yaptıklarını, bu projeyle bunu 200'ün üzerine çıkarmayı hedeflediklerini belirten Korkut, şunları kaydetti:
     "Ana ihracat alanımız Avro Bölgesi. Buradaki etkinlik ve faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. Ortadoğu'da daha da etkin olacağız. Sahra altı çok ilgimizi çekiyor, orayla ilgileneceğiz. Afrika'da çok büyük gelişmeler var. Güney Amerika'yı yakından takip ediyoruz, o taraflarda iş yapmak çok değerli. Amerika pazarı zaten ilgilendiğimiz, içinde olduğumuz bir pazar. Bu pazarlarda daha etkin olma ve varlığımız geliştirme çabaları göstereceğiz."
     Korkut, ASD ile TÜYAP işbirliğiyle düzenlenen "Avrasya Ambalaj İstanbul 2012" fuarının 20-23 Eylül tarihlerinde gerçekleştirileceğini, sektörün gelişimine katkı sağlayan fuara bu yıl 35 ülkeden 1100'ün üzerinde firma ve 50 binin üzerinde ziyaretçinin katılımının beklendiği belirterek, "Fuarımız Avrupa'nın her yıl yapılan en büyük ihtisas fuarı haline geliyor" dedi.
     Tanıtım ve ihracat çalışmalarını desteklemek için "Ambalaj Müzesi" kurulacağını da söyleyen Korkut, müzenin zamanla kendi finansal kaynağını yaratacak hale gelmesini ve 2014 itibariyle ziyarete açılmasını hedeflediklerini dile getirdi. Korkut, proje kapsamında kaynak azaltımı, çevreye dost ambalaj üretimi ve tüketimi konularında bilinçlendirme amaçlayan eğitimler verilmesi, tasarım konferansları organize edilmesi ve Türkiye Ambalaj Tarihi kitabı hazırlanmasını planladıklarını kaydetti.
     Bu yıl 3'üncüsü düzenlenen "Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması"nın sonuçlarının belli olduğunu ve ödül töreninin 3 Eylül'de gerçekleştirileceği bilgisini veren Korkut, ambalajın pazarlamanın en önemli parçası olduğunu, bu nedenle de yarışmanın yıllar içinde sadece ambalaj sanayinin değil reklamcılığın ve endüstriyel tasarımın da önemli yarışmalarında biri olacağını ifade etti.
     Ambalajın denetlenebilir ve izinli olmanın, ekonomik olarak kayıt altına alınmanın göstergesi, güvenli gıdaya ulaşmanın yanı sıra markalaşma ve pazarlama için vazgeçilmez bir unsur olduğunu vurgulayan Korkut, ASD olarak ambalajlı ürün kullanımını artmasını ve ambalajsız gıdaya el sürülmemesini istediklerini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 151 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir