Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2012 Ödül Töreni -TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"TSE, Ambalaj…

  • Yazı boyutu
Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2012 Ödül Töreni
  -TSE Başkanı Hulusi Şentürk:
  -"TSE, Ambalaj…

Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2012 Ödül Töreni -TSE Başkanı Hulusi Şentürk: -"TSE, Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin bu gibi çalışmalarına her türlü katkıyı verecek. Derdimiz sanayicimizin önündeki engelleri kaldırmak"

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, amaçlarının ambalaj sektörü önündeki engelleri kaldırmak olduğunu kaydetti.
     TSE'nin 24 yıldır yürüttüğü "Altın Ambalaj Yarışması" ile bu yıl birleştirilen ve Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin (ASD) organize ettiği "Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması 2012 Ödül Töreni"ne katılan Şentürk, organizasyonu gerçekleştiren ASD yönetimine teşekkür etti.
     TSE Başkanı olduğunda ziyaretine gelen ASD yönetiminin Türkiye'de ambalaj sektöründeki iki başlı yarışmanın ortadan kalkması talebini dile getirdiğini aktaran Şentürk, geçen sene bu alandaki çift başlılığın sona erdiğini söyledi.
     TSE'nin, ASD'nin bu gibi çalışmalarına her türlü katkıyı vereceğini kaydeden Şentürk, şöyle devam etti:
     "Bizim derdimiz bağcıyı dövmek değil üzüm yemek. Bizim derdimiz sanayicimizin önündeki engelleri kaldırmak. Ancak bir hususun daha altını çizmek istiyorum. Böylesine önemli ve stratejik bir sektörün elbette tasarımlara, yeni üretim modellerine ihtiyacı var. Ancak bunlarla ilgili standartlara uyum sağlayamadığımız sürece, hatta daha öteye geçelim, standartları belirleyen ülke olamadığımız sürece küresel pazarlarda çok daha uzaklara yakınlaşmak mümkün değil."
     Ambalaj sanayicilerine standardizasyon ve kalitelendirmede iş birliğini geliştirmeyi teklif eden Şentürk, "Bu sektörde üreteceğiniz, geliştireceğiniz özel üretim yöntemlerinin özel kriterlerinin belirlenerek, Türkiye patentli belgelendirilmesine, ayrıca yıl başından itibaren Avrupa Standartlar Teşkilatı'nın tam üyesi olduğumuz için, Avrupa standartlarının da bizim sektörün şartları doğrultusunda revize edilmesi için her türlü işbirliğine ve desteğinize ihtiyacımız var. Düne kadar müşterimizdiniz, artık sizi müşteri olarak görmüyoruz. Sizlere bizim müşterimiz değil, bizim paydaşımızsınız diyoruz. Paydaşlar olarak el birliğiyle daha iyi başarılara imza atmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
     Hulusi Şentürk, konuşmasının ardından, Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nda farklı kategorilerde verilen Altın Ödüller arasından bu yıl TSE işbirliğiyle seçilen iki tanesinin sahiplerine yarışmanın en prestijli ödülü olan "Altın Ambalaj Ödülü"nü takdim etti.
     Ambalaj Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Korkut ise 3'üncüsünü gerçekleştirdikleri etkinliğin bir başarı öyküsü haline geldiğini belirterek, ambalaj sektörünün teknoloji, kapasite ve insan gücüne bakıldığında Avrasya'nın ambalaj merkezi olma yolunda ilerlediğini, hükümet tarafından bir strateji belgesi haline getirilen Cumhuriyet'in 100'üncü yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi çerçevesinde, sektör olarak 30 milyar dolarlık bir büyüklük içerisinde 10 milyar dolarlık ihracat hedefi belirlediklerini anlattı.
     İstanbul Sanayi Odası tarafından geçen günlerde yayınlanan ilk 500 ve ikinci 500 listeleri toplamına göre ilk 1000'deki ambalaj firmaları sayısının 53'ten 56'ya çıktığının bilgisini veren Korkut, 20-23 eylül tarihleri arasında ASD ile TÜYAP işbirliğinde düzenlenen "Avrasya Ambalaj İstanbul Fuarı"na bu yıl 35 ülkeden 1100'ün üzerinde firma katılacağını ve 50 binin üzerinde ziyaretçi beklediklerini söyledi.
     Yarışmanın platin sponsoru Sarten Ambalaj Üst Yöneticisi Zeki Sarıbekir, bu yarışmada ödül kazanan ürünlerin daha rekabetçi koşullarla piyasalarda olacağına inandığını belirtirken, yarışmanın altın sponsoru Türkiye Finans Katılım Bankası Genel Müdürü Veysel Derya Gürerk de ambalaj sektörünün gelişmesine katkıda bulunmak istediklerini ve Türkiye Finans olarak bugün itibariyle Ambalaj Sanayicileri Derneği üyelerine tabela fiyatlarında yüzde 10, leasinglerde ise yüzde 15 indirim yapacaklarını kaydetti.
    
     -127 ambalaja ödül-
    
     Ambalaj Ay Yıldızları Yarışması'nın ödül töreninde farklı kategorilerde 14 altın, 16 gümüş, 20 bronz ve 77 yetkinlik ödülü olmak üzere toplam 127 ödül takdim edildi. Ayrıca bu yıl, TSE işbirliği ile altın ödüller arasından seçilen 2 tanesine "Altın Ambalaj Ödülü" de verildi.
     Ürünler, "İçecekler", "Gıda", "Ev-Otomotiv-Ofis Araç ve Gereçleri ile İhtiyaç Malzemeleri", "Diğer Gıda Dışı Ürün Ambalajları/Endüstriyel ve Taşıma Ambalajları", "Sağlık ve Güzellik Ürünleri", "Tıp ve Eczacılık Ürünleri", "Ambalaj Malzemeleri", "Satış Noktası Sergileme, Sunum ve Muhafaza Ürünleri", "Fleksibıl Ambalajlar" ve "Grafik Tasarımı" kategorilerinde yarışmaya katıldı.
     Yarışmada en az yetkinlik ödülü alan tüm üreticiler, tasarımcılar ve ambalajlı ürünleri piyasaya süren marka sahipleri, dilerlerse ASD'nin üye olarak yer aldığı World Packaging Organization (Dünya Ambalaj Örgütü) tarafından her yıl organize edilen WorldStar (Dünya Yıldızı) yarışmasına da katılabilecek.
    
    
    

Bu haberi 308 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir