Amasra'da dev yatırım -Amasra'da yer altı varlıklarının tespiti için yapılan araştırmalarda 780…

  • Yazı boyutu
Amasra'da dev yatırım
  -Amasra'da yer altı varlıklarının tespiti 
  için yapılan araştırmalarda 780…

Amasra'da dev yatırım -Amasra'da yer altı varlıklarının tespiti için yapılan araştırmalarda 780 milyon ton civarında saptanan kömür rezervinden 500 milyon tonunun yer üstüne çıkarılabileceği ve bunun 50 milyar dolarlık bir gelir kaynağı sağlayacağı bildirildi -Hattat Holding Kurumsal İş Geliştirme Direktörü Tonguç: -"2,5 milyar dolarlık yatırım ile 2 bin MW gücünde 2 adet termik santral kurulacak ve 11 bin kişi istihdam edilecek"

Hattat Holding Kurumsal İş Geliştirme Direktörü Tolga Tonguç, "2,5 milyar dolarlık yatırımla 2 bin MW gücünde termik santral kurulacak ve 11 bin kişi istihdam edilecek." dedi.
     Tonguç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede şu ana kadar 780 milyon ton civarında rezerv saptadıklarını, bunun 500 milyon tonunun çıkarılabilir göründüğünü söyledi.
     Bölgedeki çıkarılabilir kömür rezervinin 50 milyar dolar tutarında olduğunu ve şirketin, TTK ile yaptığı uluslararası ihaleye iştirak ederek Bartın-Amasra Bölgesi'nde bugüne kadar taşkömürü çıkarma işini santral kurmak şartıyla rödövans karşılığı taahhüt ettiklerini anlatan Tonguç, şöyle konuştu:
     "Uluslararası ihaleyi aldıktan sonra ilk işimiz olan yer altı varlıklarının tespiti için 6 karotlu sondaj makinesi alarak, bölgede 5 yıldan beri kömürün çıkacağı ve izlenecek galeri ve tünel yollarının yer altı haritası çıkarttık. Yeraltında şu anda tespit edilen kömür 780 milyon tona ulaşmış ve sondajı yapılmamış bölgelerde de rezervin artmasını bekliyoruz. Full mekanizasyon sistemiyle yıllık taşkömürü üretimimiz başlangıçta 5 milyon ton, daha sonraki yıllarda 10 milyon ton ve 15 milyon tona çıkacaktır. Üretilecek taşkömürü ile Batı Karadeniz Bölgesi'nde kuracağımız 2,5 milyar dolarlık yatırımla 2 bin MW gücünde termik santral kurulacak ve 11 bin kişi istihdam edilecektir. Bu üretim ile bölge insanının kişi başı gelirinin artmasına büyük ölçüde katkı sağlanacaktır."
    
     -"305 milyon euro yatırım yapıldı"-
    
     Amasra ilçesinde 8 metre çapında, eksi 700 ile eksi 1000 metre derinliğinde 3 kuyu açtıklarını ve eksi 710 kotundaki galerilerden kömür çıkarmaya başladıklarını kaydeden Tonguç, şöyle devam etti:
     "Bolu tünelinden 8-10 kat daha uzun projelendirilen tünellerden üretilecek taşkömürü, 40 ton kapasiteli asansörlerle kuyulardan saniyede 16 metre hızla yeryüzüne çıkarılacaktır. Bunun sağlanması için de Amasra ve civarının en yüksek yapısı (Pisa Kulesi) olacak çelik şövalman inşa edilmiş bulunmaktadır. Çin'in en büyük ikinci kömür üreticisi Datong ve Hattat şirketlerinin işbirliği ile yeraltında açılmasına başlanan galeri ve tünellerden elde edilecek taşkömürü üretimi ile Gömü Köyü civarında yapımı planlanan 1320 MW'lık ve 660 MW'lık son teknolojiyi içeren ultra süperkritik 2 adet çevre dostu termik santral çalışacaktır. Bizim bölgede kömür çıkaracağımıza inanmayanlar, santralin ithal kömürle çalıştıracağımızı iddia edenler yerin altındaki tünelleri ve yatırımı görünce işimizin ciddiyetini anlıyorlar. Bugüne kadar kömür çıkarabilmek için ocaklara 305 milyon euro para harcadık."
     HEMA Endüstri A.Ş. Amasra İşletme Müdür Vekili Nedim Özturan da, kömürün yerlerini ve miktarını tespit için Maden Tetkik Arama (MTA) kurumunda 15 yılda 134 sondaj yapıldığını ancak kendilerinin 4 yılda 82 adet karotlu sondaj yaptıklarını belirterek, "Bu sayı 160'a çıkacaktır. Bu sondajlar bu memleketin varlığının tespiti. Seri üretime 2013'de geçeceğiz. Bu yatırım, kömür ithalatını da yüzde 25 azaltarak beş milyar dolarlık dövizin cebimizde kalmasını sağlayacak." diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 387 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir