Altının onsu avroya karşı değer kazanıyor -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"FED'in…

  • Yazı boyutu
Altının onsu avroya karşı değer kazanıyor
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:
  -"FED'in…

Altının onsu avroya karşı değer kazanıyor -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"FED'in piyasalara sağladığı likiditeyi artıracağı konusunda sinyal vermesi durumunda altın fiyatlarının hızla yükselmesini bekliyoruz"

Altının ons fiyatı, 16 Mayıs 2012 tarihinden bugüne kadar 1.530 - 1.630 dolar bandından dalgalı hareket ederken, aynı dönemde avro karşısında 1.209 avrodan 1.300 avroya yükseldi.
     Bu döneme kadar dolar/ons ile avro/ons fiyatının belli bir korelasyon içinde hareket ettiği, ancak son dönemde korelasyonun halen geçerli olmakla beraber etkileşimde bir farklılaşmanın söz konusu olduğu dikkati çekiyor.
     16 Mayıs tarihinden bugüne kadarki değişimlere bakıldığında ons/avro'nun yaklaşık yüzde 7,5 oranında değer kazanırken ons/dolar'ın değer artışının ise yüzde 3,2 seviyelerinde kaldığı görülüyor. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Garanti Yatırım Menkul Kıymetler AŞ Stratejisti Tufan Cömert, "FED'in piyasalara sağladığı likiditeyi artıracağı konusunda sinyal vermesi durumunda altın fiyatlarının hızla yükselmesini bekliyoruz" dedi.
     Cömert, altın fiyatının avro ve dolar bazında farklılaşmasının ana sebebinin mayıs ayından itibaren avro-dolar paritesinde görülen sert düşüş olduğuna dikkati çekerek, altın fiyatının para birimlerine göre ne şekilde değiştiğini görmek için en sağlıklı göstergenin dolar endeksi ile karşılaştırma yapmak olduğunu ifade etti
     Cömert, "Normal şartlarda dolar endeksinin değer kazanması altın fiyatının düşmesine yol açar, ancak mayıs ayı ile birlikte bu ilişkinin kopması söz konusu" dedi.
     Dolardaki global değer kazancına rağmen altın fiyatındaki düşüşün sınırlı kaldığını ifade eden Cömert, bunun iki sebebin olduğunu belirterek şu değerlendirmede bulundu:
     "Öncelikle mayıs ayı ile birlikte Avrupa'da, İspanya ve İtalya'ya dair kaygıların arttığını, ve Avro birliğinin sürüp sürmeyeceğine dair endişelerin arttığına tanık olduk. Avro birliğinin dağılacağı kaygısı içinde ister istemez basılı paraya duyulan güvenin de sorgulanmasını anlamına geliyor. Para birimlerine duyulan güvenin sarsılması ise altının 'güvenli liman' özelliğini öne çıkarıyor."
     Altın fiyatındaki düşüşlerin sınırlı kalmasının ikinci nedeni ise global ekonomilerdeki kötü gidişatı engellemek için merkez bankalarının daha da gevşek para politikaları izleyecekleri beklentisi olduğunu kaydeden Cömert, "Çin, Avrupa ve birçok gelişmekte olan ülke merkez bankalarının ardından, FED'in de kaçınılmaz olarak yeniden piyasalara sağladığı likiditeyi artıracağı beklentisi bir süredir piyasalarda yoğun şekilde satın alınıyor. Özellikle FED'in bu konuda sinyal vermesi durumunda altın fiyatının hızla yükselmesini bekliyoruz. Yıl sonu için beklentimiz 1.800 dolar/ons seviyesidir" dedi.
    
     -Dolardaki değer atışına rağmen altının düşüşü sınırlı kalıyor-
    
     A Yatırım Vadeli İşlemler Müdürü Nuri Sevgen ise, dolarda "carry trade" etkisiyle yani dolar borçlanarak diğer enstrümanlara yatırım yapılması işlemi nedeniyle dolardaki değerlenmenin, dolar/ons - avro/ons arasındaki korelasyon değerinin farklılaşmasına neden olduğunu belirtti.
     Avronun, ECB'nin mevduat faizlerini sıfıra indirmesiyle faiz avantajını da yitirdiğini hatırlatan Sevgen, Merkez Bankası'nda park eden paraların önemli ölçüde azaldığını ve paranın diğer para birimleri ya da emtiaya kaydığını söyledi.
     Avro/dolar paritesinin 16 mayıs tarihindeki 1,27 seviyelerinden bugün 1,22 seviyelerine kadar gerilediğine dikkat çeken Sevgen, avrodaki değer kaybının devam etmesi durumunda dolar/ons -avro/ons arasındaki etkileşimin daha da farklılaşmasının beklenebileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir