Altının onsu 1.736 dolar desteğine geriledi -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:…

  • Yazı boyutu
Altının onsu 1.736 dolar desteğine geriledi
  -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu:…

Altının onsu 1.736 dolar desteğine geriledi -İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu: -"Önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek olan FOMC toplantısı ve ABD tarım dışı istihdam verisi nedeniyle volatilitenin artabileceğini düşündüğümüz altın fiyatlarında 1.735-1.738 dolar destek seviyeleri yakından takip edilmelidir"

Geçtiğimiz haftanın son gününde uluslararası piyasalarda artan risk iştahı ve ekonomik aktivitede düzelmeyi işaret eden makroekonomik verilerin etkisiyle analistlerin dikkati çektiği 1.750 dolar direncini test eden altının onsu bu seviyeyi geçemeyince 1.736 dolar desteğine geriledi.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan İntegral Menkul Değerler Analisti Ozan Batu, altın fiyatlarında, geçtiğimiz haftanın son işlem gününde başta Ortadoğu'da yaşanan gerginliğin petrol fiyatlarında yükselişe neden olmasının yanı sıra şükran gününün dolar endeksine değer kaybettirmesi ve piyasalarda Avrupa maliye bakanlarının Yunanistan'a yönelik kurtarma hamlesinde bulunabileceği yönündeki spekülasyonların ön plana çıkması sonrası önemli bir direnç seviyesi olan 1.738 dolar seviyesinin yukarı yönlü kırıldığını belirtti.
     Batu, şu değerlendirmede bulundu:
     "1.754 dolar seviyesine varan sert yükseliş sonrası içerisinde bulunduğumuz haftaya yatay bir başlangıç yapan altın fiyatlarının, Avrupa maliye bakanları toplantısında Yunanistan'a 34,4 milyar avroluk kurtarma kredisi diliminin serbest bırakılması konusunda anlaşılmasının ardından avro/dolar paritesinde kısa vadede etkili olan yükselen trendden de destek bulduğunu söyleyebiliriz."
     ABD tarafından açıklanan dayanıklı mal siparişleri ve tüketici güveninin olumlu sonuçlanması sonrası doların değer kazanmasına bağlı olarak altın fiyatlarında gün içerisinde 1.743 dolar seviyelerine varan kısa vadeli kar realizasyonu görülse de, son bir aydır etkili olan yükselen trendin halen devam ettiğini belirten Batu, şu değerlendirmede bulundu:
     "Önümüzdeki haftalarda gerçekleşecek olan FOMC toplantısı ve ABD tarım dışı istihdam verisi nedeniyle volatilitenin artabileceğini düşündüğümüz altın fiyatlarında 1.735 -1.738 dolar destek seviyeleri yakından takip edilmelidir. Teknik olarak altın fiyatlarını ele aldığımızda son günlerde potansiyel 'ters omuz baş omuz' formasyonu oluştuğunu yani önümüzdeki günlerde 1.735 -1738 dolar destek seviyesinin aşağı yönlü kırılmaması durumunda altın fiyatlarında tekrar 1.795- 1.800 dolar direnç seviyelerine doğru yükselişlerin görülebileceğini düşünmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 106 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir