Altında geçen hafta ve bu hafta -Geçen hafta Fed'in açıklamaları, altın fiytlarını aşağıya çekti

  • Yazı boyutu
Altında geçen hafta ve bu hafta
  -Geçen hafta Fed'in açıklamaları, altın fiytlarını aşağıya çekti

Altında geçen hafta ve bu hafta -Geçen hafta Fed'in açıklamaları, altın fiytlarını aşağıya çekti

Troy Kıymetli Maden Ticareti AŞ.'nin hazırladığı geçen haftaya ilişkin değerlendirme raporunda, geçtiğimiz haftaya, 1650 dolar/ons beklentisiyle giren ve çarşamba günü, 1.641,11 dolar/ons ile son dört haftanın en yüksek seviyesine ulaşan altın, Perşembe günü, FED'in ufukta teşvik gözükmeyen açıklamalarının ardından gelen satışları, karşılayamadığı belirtildi. Raporda, Ons'da, 84 dolara varan düşüşle Cuma günü, 1.557,40 dolar/ons'a kadar gerileyen altının, sonrasında yükselen parite desteğini de arkasına alarak bir miktar toparlansa da, haftayı 1593.70 dolar/ons' dan kapattığı ve önceki hafta kapanışına göre yüzde 1,85'lik değer kaybına uğradığı kaydedildi.
     Rapora göre; 10 yıl vadeli hazine kağıtları fiyatlarında, ciddi düşüşler yaşanırken, Euro/dolar paritesi, avronun lehine yüzde 0,69 oranında yükseldi. Euro/dolar paritesi son gün, iki farklı grafik çizerken, haftalık bazda avronun lehine 1,25 kapanışla, yüzde 0,55 oranında yükseldi. Nikel ve alüminyum fiyatları, temel metallerin yükselenleriydi. Önceki haftalarda talep gören ABD, İngiltere,Japonya ve Almanya'nın 10 yıllık hazine bonoları satışa dönerken, fiyatlarında da ciddi düşüşler yaşandı. Ham petrol fiyatları ise, zayıflayan dolarla birlikte yükseldi. Brent türü ham petrol fiyatı haftalık bazda yüzde 1,23, Nymex türü ise yüzde 1,2 artarken, vadeli borsa endekslerinde, yükselişler ağırlıktaydı.
     Raporda, altın, geçen son düzeltme hareketinin ardından, yeni haftayı alım pozisyonları ile açabileceği, hafta boyunca ağırlıklı olarak 1570-1630 dolar/ons bandında fiyatlanmasını beklediği,fiyatları her iki yönde de kırabileceği ve bu durumda yeni destek seviyesi 1550, direnç seviyesi ise 1650 dolar/ons olacağı değerlendirmelerinde bulunuldu.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir