Altın haftaya alıcılı başladı

  • Yazı boyutu
Altın haftaya alıcılı başladı

Altın haftaya alıcılı başladı

Uluslararası piyasalarda altının onsu haftaya alıcı bir seyirle başladı.
     Geçen hafta 1.625,96 dolar seviyesine kadar gerileyen altının onsu bu seviyeden gelen tepki alımlarının etkisi ile 1.662,74 seviyesine kadar yükseldi ve şu dakikalarda 1.655,00 seviyelerinde işlem görüyor.
     Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, haftasonu kapanışında bir miktar toparlanan altının ons fiyatının, sabah saatlerinde Uzakdoğu ve Asya piyasalarında da hafif yukarı yönlü seyrini sürdürdüğünü belirterek, "Fed'in toplantı tutanakları bugün de tartışılmaya devam edebilir. Piyasa oyuncularının parasal genişlemeden umutları azalırken, halen düşük seviyedeki likit kalma oranı arttıkça altına satış gelebilir" dedi.
     Bu konuda piyasa oyuncularının temkinli bir davranış göstermesi durumunda altın fiyatlarında geçen hafta görülen düşüşün hız kesebileceğini belirten Yıldırımtürk, altına alıcı getirmeye yönelik sert yükselişlerin satışlarla karşılanabileceğini kaydetti.
     Bundan böyle piyasaların, merkez bankalarından gelecek parasal genişleme konusundaki açıklamalarına daha duyarlı olacak gibi göründüğünü ifade eden Yıldırımtürk, şunları aktardı:
     "Nitekim bu hafta içinde Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) aylık toplantısı sonrası yapılacak açıklamalar yakından izlenecektir. Bu süreçte avro/dolar paritesi 1,3050'deki teknik desteğinin üzerinde kaldığı sürece, altın fiyatı da parite desteğiyle bir miktar yukarı yönlü seyir izleyebilir. Bu noktada, sabah saatlerinde 1.660 dolar/ons'tan işlem gören altın fiyatı gün içinde 1.665 dolar/ons teknik direncini test edebilir. Bu seviyenin aşılması halinde de zayıf bir olasılıkla altın fiyatı 1.675 dolar/ons'taki kısa vadeli teknik direncine ulaşabilir."
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir