"Altın Gençler" ödül törenini -İş Bankası Genel Müdürü Bali: -"Merkez Bankası duruma son…

  • Yazı boyutu
"Altın Gençler" ödül törenini
     -İş Bankası Genel Müdürü Bali:
     -"Merkez Bankası duruma son…

"Altın Gençler" ödül törenini -İş Bankası Genel Müdürü Bali: -"Merkez Bankası duruma son derece hakim" -"Bütün enstrümanları böyle kritik bir dönemde benzer ve gelişmiş ülkelere örnek teşkil edecek şekilde zengin" -"Farklı rektörel yönlerde kullanabilen, son derece ölçüme dayalı bir merkez bankacılığı sınavı veriyoruz" -"Şuanda ekonomimin temelini etkileyecek bir risk ben şahsen görmüyorum. Süreci dikkatli yönetmemiz gerekir. Kredi riski de dahil olmak üzere aktiflerimizi kaliteli oluşturmak için çaba göstermeliyiz"

Bu yıl 88. yılını kutlayan İş Bankası, Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) en başarılı 88 öğrenciye başarı plaketi, 1.000 lira tutarında para ödülü ve InterRail Global Pass bileti hediye etti.
     LYS'de tüm puan türlerinde dereceye girerek seçkin üniversitelerde eğitim hakkı elde eden "Altın Gençler"e ödülleri, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin de katıldığı bir törenle verildi.
     İş Bankası'nın "Altın Gençler" projesinin 41. yılı nedeniyle, geçmiş yıllarda ödül alan Altın Gençler de törene davet edildi. Bu yılın Altın Gençleri, geçmiş yıllarda üniversite sınavında üstün başarı elde etmiş, bugün meslek sahibi büyükleri ile tanışma fırsatı da buldu.
     Törende konuşan Bali, öğrencilerin başarılarının tesadüf olmadığını, ancak bu başarıların devamlılığı için çalışma azim ve disiplinlerini korumaları gerektiğini kaydetti.
     Kalıcı ve anlamlı başarıların alt yapısını oluşturan disiplin, özverili ve sürekli çalışmanın kurumların da sürdürülebilir başarısı için gerekli olduğuna dikkati çeken Bali, şöyle konuştu:
     "Genç cumhuriyetimizin milli heyecanlarından doğan derin bir inanç, azim ve özgüvenin eseri İş Bankası'nı dünyanın en büyük bankaları arasına taşıyan öyküsünün, herkes için çok değerli hayat dersleri içerdiğine, bu dersleri en iyi, başarıyı azim ve çalışkanlıkla elde etmiş olan siz gençlerin anlayabileceğine ve kendi hayatlarına uyarlayabileceğine inanıyorum. Ülkemizin aydınlık geleceği olan siz değerli gençlerimizi 'Altın Gençler' olarak nitelememiz ve bugün burada ağırlamamızın nedeni budur."
    
     -"5 yıllık bir borçlanmaya çıktık, 500 milyon dolarlık bir kaynak elde ettik"-
    
     Daha sonra gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Bali, "Fitch'in not artırmasından sonra yurt dışından gelecek kaynak cari açığı artırır mı- Buna karşı bir önlem bekliyor musunuz-" sorusuna şu cevabı verdi:
     "Dün Merkez Bankası Başkanı'yla Bankalar Birliği olarak bir toplantı yaptık. Merkez Bankası duruma son derece hakim. Bütün enstrümanları böyle kritik bir dönemde benzer ve gelişmiş ülkelere örnek teşkil edecek şekilde zengin. Farklı rektörel yönlerde kullanabilen son derece ölçüme dayalı bir merkez bankacılığı sınavı veriyoruz.
     Şuana kadar da eleştirilen politikaların sonuçları alındıkça bunun da değişik çevrelerde olumlu yönde yankı bulduğunu görüyoruz. Başından beri bakışımız bu konuya hakim olunduğu yönündeydi. Nitekim öyle devam ediyor. Bundan sonraki dönemde uygun vasıflarda kaynaklar Türkiye'ye giriyorsa, bundan sonraki dönemde kaynakların sağlıklı kullanımı yine aynı kurallar ve disiplinli çerçeveye tabidir."
     "Yeni bir ihraca çıkacak mısınız- " sosuna ise Bali, "Hayır, 1 milyar dolar sermaye benzeri krediye çıktık. 10 yıl vadelidir. Ana para dönem sonu ödemelidir. Gelen 10 kat talep sayesinde son derece rekabetçi bir fiyatlama yapma imkanı bulduk. Yatırımcımıza da kazandırmayı ilk ihracımızda gözettik. Diğer taraftan karşılanamayan talep nedeniyle bize gelen taleplerin bir sonucu olarak hemen akabinde de aynı dokümantasyonla 5 yıllık bir borçlanmaya çıktık. Ona da 5 kat talep geldi. Ondan da 500 milyon dolarlık bir kaynak elde ettik. Dolayısıyla şuan İş Bankası Türkiye'nin ihtiyaçlarına harcanmak üzere önden yüklemeli hazırdır" karşılığını verdi.
     Bali, "Not artırımının nasıl bir etki yapmasını bekliyorsunuz- Faiz düşüşü Merkez bankasının politikasına bir değişiklik getirir mi-" sorusu üzerine de şöyle konuştu:
     "Çok özel bir fark yaratacak bir sürecin olmadığını görüyorum. Merkez Bankası bu dönemin kendi hassasiyetlerini dikkate alarak, her iki yönde fleksibıl bir politikayı uygulayama devam edeceği kararlılığını gösteriyor. Bu da bugünün şartlarının gerektirdiği bir olgu zaten. Örneğin faiz koridoru bu konuda en önemli enstrüman. Yine ROK mekanizması bununla ilgili yaratıcı bir enstrüman.
     Bununla ilgili makro ihtiyati tedbirler olsun, faiz olsun bu konularda Merkez Bankası bu dönemde son derece duruma hakim oldu. Şu belli ki, bu dönemim kendine has hassasiyeti yüzünden, risk algısında çok ani bir değişime ve bunun Türkiye'de yaratabileceği olgulara yönelik tedbirli olmak gerekiyor. Merkez Bankası da bu silahları elinden tamamen bırakacak bir noktaya gitmiyor. Daha öngörülebilir politika çerçevesine gittiğimizi görüyoruz."
     Özellikle geçen yılın aynı dönemlerine göre kıyaslandığında bunun çok daha olumlu olduğunu belirten Bali, Orta Vadeli Planda görüldüğü üzere büyümede yine bir miktar ivme kazanılacağını söyledi.
    
     -"Kredi geri dönüşlerinde ekonomimin temelini etkileyecek bir risk görmüyorum"-
    
     Bali, "İhraçlarda 20 yıl vade görülür mü-" sorusuna da, "O vade için size konulacak risk primine sizin razı olup olmamanıza bağlı. O nedenle bir sorun olacağını düşünmüyorum" yanıtını verdi.
     Bali, "Kredi geri dönüşlerinde sorunlar olduğu söyleniyor. Bu konuda ne söyleyeceksiniz-" sorusunu da şöyle cevapladı:
     "9 aylıklar çıkacak, rasyolara hep birlikte bakacağız. O çerçevede değerlendirme yapmalıyız. Yani en yeni veri yok şuan. BDDK'nın haftalık verilerinde belli segmentlerde yükseliş olduğu görülüyor, ama ekonomik büyüme hızı yüzde 8,5'ten ciddi oranda yavaşlamış bir ekonomide olağan bazı etkiler olabilir. Şuanda ekonomimin temelini etkileyecek bir risk ben şahsen görmüyorum. Süreci dikkatli yönetmemiz gerekir. Kredi riski de dahil olmak üzere aktiflerimizi kaliteli oluşturmak için çaba göstermeliyiz.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir