Altın fiyatlarındaki artış... -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Özellikle FED'in yeni…

  • Yazı boyutu
Altın fiyatlarındaki artış...
  -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert:
  -"Özellikle FED'in yeni…

Altın fiyatlarındaki artış... -Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert: -"Özellikle FED'in yeni bir likidite programı açıklaması durumunda altın fiyatındaki yükselişin hızlanmasını bekliyoruz"

Garanti Yatırım Stratejisti Tufan Cömert, özellikle FED'in yeni bir likidite programı açıklaması durumunda altın fiyatındaki yükselişin hızlanmasını beklediğini söyledi.
     Altın piyasasında yaşanan son gelişmelere ilişkin değerlendirmede bulunan Cömert, ABD'den Çin'e kadar birçok ülkede ekonomik aktivitenin giderek yavaşladığını, ekonomileri canlandırmak için yeni destek programlarının uygulamaya konacağı beklentisinin ise altına değer kazandırdığını belirtti.
     Bu beklentiler ile altın fiyatının ağustos ayı ortasından itibaren hızla yükseldiğini anımsatan Cömert, "Özellikle FED'in yeni bir likidite programı açıklaması durumunda altın fiyatındaki yükselişin hızlanmasını bekliyoruz" dedi.
     Global likiditedeki artışın süreceği beklentisinin altına olan ilginin artmasına ve bir süredir yatay seyreden altın fiyatının yeniden yükselmesine yol açtığını kaydeden Cömert, özellikle yatırım amaçlı altın talebinin arttığı piyasada, yatırım fonlarında tutulan girişlerin güçlendiğini, ünlü yatırımcılar Soros ve Paulson'ın da SPDR Gold Trust'daki paylarının yükselttiklerini söyledi.
     Yatırımcıların FED'in çok kısa bir zaman içinde parasal genişleme (QE3) açıklayacağına dair beklentilerin birkaç aydır yatay seyreden altına olan ilginin artmasına neden olduğunu ifade eden Cömert, "Böylece, piyasalardaki likiditenin yeniden artması ile tüm emtia ve altının önemli ölçüde değer kazanması mümkün olacak" dedi.
     Geçen hafta açıklanan FED toplantı tutanaklarının, FED'in yeni bir likidite paketi için hazır olduğunu ortaya koyduğuna dikkati çeken Cömert, "Ancak bu paketin ne zaman açıklanacağı konusundaki beklentiler net değil. Yatırımcılar Bernanke'nin bu haftasonu Jackson Hole'da yapacağı konuşmada bunun sinyalini görmeyi umuyorlar. Bu konuda net bir sinyal gelirse, altın fiyatının hemen bu ek bilanço büyümesini fiyatladığını göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.
     Global piyasalardaki likidite artışının tek kaynağının FED olmadığını belirten Cömert, şunları kaydetti:
     "Yakın zamanda Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) da yeni bir tur parasal genişlemeye gidecek. Çok kısa bir süre içinde ECB'nin yeniden sorunlu ülke tahvillerinde alımlara başlaması mümkün olabilir. Zira Avrupa'nın finansal durumu hala belirsizliğini koruyor ve ufukta da parasal çözümler dışında net bir şey yok. Bu ortam da güvenli limanlara olan talebin güçlü kalmasına yol açacak."
     Merkez bankalarının likidite genişlemesine gitmese dahi altın fiyatlarının yükselebileceğini söyleyen Cömert, "Ancak bu durumda yeni likidite artışının yaratacağı gibi hızlı bir yükselişten bahsedemeyiz" dedi.
     Fiziksel talep tarafında ise görünümün eskisi kadar parlak olmadığına değinen Cömert, şu değerlendirmede bulundu:
     "Dünyanın en büyük altın ithalatçısı olan Hindistan, 2011'de 958 ton altın ithal etmişti. Ancak uzun süredir devam eden Hint rupisindeki değer kaybının etkisiyle bu yıl altın talebinde 250-350 ton arasında bir düşüş bekleniyor. Yani fiziksel talep için bakılması gereken en önemli gösterge bir süre Hint rupisinin seyri olacak."
    
    
    

Bu haberi 132 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir