Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin: "SPK'nın dışarıdan yönetim kurulu üyeleri atamak…

  • Yazı boyutu
Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin: "SPK'nın dışarıdan yönetim 
     kurulu üyeleri atamak…

Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin: "SPK'nın dışarıdan yönetim kurulu üyeleri atamak zorunda kalmış olmasını görmek hayal kırıklığı yaratmıştır" -"Şirketin genel kurul toplantısında kendi seçtiği yeni yönetim kurulu üyelerini atayabileceği günleri dört gözle bekliyoruz"

Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin, "SPK'nın dışarıdan yönetim kurulu üyeleri atamak zorunda kalmış olmasını görmek hayal kırıklığı yaratmıştır" dedi.
     Altimo açıklamasında, Turkcell'in yüzde 13,8 oranındaki hissesine ilişkin Altimo'nun Çukurova Grubu ile arasındaki anlaşmazlığın nihai olarak çözülmesiyle birlikte Turkcell hissedarlarıyla yapılacak yıllık olağan genel kurulun toplanacağı ve yönetim kurulunun şirketin hissedar yapısını yansıtacak biçimde şekilleneceğini dile getirildi.
     Açıklamada şunlar kaydedildi:
     "SPK atamaları, Altimo'nun şirketten bir süredir yerine getirmesini talep ettiği üzere, işlerin bütün hissedarların çıkarlarına yararına etkin biçimde yönetilmesi amacıyla Türk şirketler hukukunu ve yönetmeliklerinin uygulanmasını sağlamaktadır. Çukurova Grubu daha önce Turkcell yönetim kurulunun SPK yönetmeliklerinin gereklerine uyum sağlaması için yeniden biçimlendirilmesine ilişkin Altimo'nun çabalarını engellemiştir. Londra'da yer alan Privy Council 30 Ocak 2012 tarihinde, Türkiye'nin en büyük GSM operatörü olan Turkcell'in daha önce Çukurova Grubuna ait olan yüzde 13.8 oranındaki hissesine, Çukurova Grubunun Privy Council tarafından kesin miktarı yakın zamanda belirlenmesi beklenen Alfa'ya olan borcunu bütünüyle ödemediği takdirde söz konusu hisselere Altimo tarafından haklı olarak el konulmuş olduğu kararına varmıştır."
     Açıklamada Altimo Başkan Yardımcısı Evgeny Dumalkin konuyla ilgili de şu görüşlerine yer verildi:
     "Çukurova Grubunun Turkcell'in kurumsal yönetişimini sürekli biçimde engellemesi nedeniyle Şirketin Türkiye-deki yönetmeliklere uyabilmesi adına SPK'nın dışarıdan yönetim kurulu üyeleri atamak zorunda kalmış olmasını görmek hayal kırıklığı yaratmıştır. Çukurova ile yakın zamanda sona erecek olmasını ümit ettiğimiz anlaşmazlığımızın çözülmesiyle Şirketin genel kurul toplantısında kendi seçtiği yeni yönetim kurulu üyelerini atayabileceği günleri dört gözle bekliyoruz."
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir