"Alternatif turizm geçen seneye göre iyi bir sezon geçirdi" -Şah Inn Paradise Genel Müdürü Yusuf…

  • Yazı boyutu
"Alternatif turizm geçen seneye göre iyi bir sezon geçirdi"
  -Şah Inn Paradise Genel Müdürü Yusuf…

"Alternatif turizm geçen seneye göre iyi bir sezon geçirdi" -Şah Inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel: -"Alternatif turizmde 2011 yılına oranla yüzde 10 gibi bir artışla sezon kapatıldı diyebiliriz" -"Pazar payanı yüzde 70 iç pazardan, yüzde 27 Avrupa'daki gurbetçilerden ve yüzde 3 de yurt dışında Müslüman olmuş yabancılardan karşılayan alternatif turizm için 2011 yılından daha iyi bir sezon geçti"

Şah Inn Paradise Genel Müdürü Yusuf Yücel, bu yıl pazar payının yüzde 70'ini iç pazardan, yüzde 27'sini Avrupa'daki gurbetçilerden ve yüzde 3'ünü de yurt dışında Müslüman olmuş yabancılardan karşılayan alternatif turizmin, 2011 yılından daha iyi bir sezon geçirdiğini belirtti.
     AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Yücel, 2012 yılının, turizm açısından beklentilerin altında geçse de hayal kırıklığına yaşatmadığını dile getirdi.
     Geçen yıl Arap baharıyla yükselen trendin 2012 yılına yönelik beklentileri de yükselttiğini, bu nedenle kişi başı gelirde ve ziyaretçi sayısında ortalama yüzde 8 ile 10 civarında bir yükseliş beklentisinin gündeme geldiğini anımsatan Yücel, bu yılın 3. döneminde geçen yılın aynı dönemine göre kişi başı gelirin yüzde 4,1 düştüğünü, ziyaretçi sayısının ise yüzde 3,7 arttığını anlattı.
     Arap ülkelerindeki siyasi olumsuzluklar ve Avrupa Birliği ülkelerinde yaşanan krizler nedeniyle sezon başında görülen olumsuz havanın turizmcileri fiyat indirimine zorladığını söyleyen Yücel, "Alternatif turizm olarak 2012 yılını değerlendirdiğimizde ise, pazar payanı yüzde 70 iç pazardan, yüzde 27 Avrupa'daki gurbetçilerden ve yüzde 3 de yurt dışında Müslüman olmuş yabancılardan karşılayan sektör için 2011 yılından daha iyi bir sezon geçti diyebiliriz. 2011 yılına oranla yüzde 10 gibi bir artışla sezon kapatıldı diyebiliriz" bilgisini verdi.
     Alternatif turizmin Türkiye'de muhafazakar, dünya ölçeğinde de helal turizm olarak ailelere hizmet verdiğini belirten Yücel, "Rakibimiz olan birçok ülkede böyle bir konsept yok. Biz böyle yatırımlar yaparak farklılığımızı ön plana çıkarmış olduk. Bu farklılığı daha fazla göstermeliyiz. Sektöre baktığımızda ülkemizin de dünyanın da böyle bir tatil ihyacı var, bu ihtiyacın giderilmesi için yeni yatırımlar gerekiyor. Ülkemizde hizmet veren bu tesisler şu an mevcut haliyle ancak ağırlıkla iç pazar ihtiyacını karşılıyor. Yatırımlar arttıkça yurt dışından daha çok turist ağırlayacağız" diye konuştu.
     Alternatif turizm sektöründe yatırımların yeterli olmadığını vurgulayan Yücel, mevcut tesisler genelde 5 yıldızlı olduğu için sektörün ciddi çalışan 3-4 yıldızlı tesislere ihtiyacı olduğunu dile getirdi.
     Birçok tüketicinin fiyatlar yüksek olduğu için bu 5 yıldızlı tesislerde tatil yapamadığından şikayet ettiğini vurgulayan Yücel, şunları kaydetti:
     "Alternatif turizm özellikle Türkiye'ye döviz girdisi açısından önemli. Çünkü yaşama şeklini Türk adet, gelenek ve göreneklerine, dine göre şekillendirmiş kişiler alternatif turizm konusunda hizmet veren tesisleri tercih ediyor. Belli nedenlerle yurt dışına gitmiş ve orda doğup yaşayan bu kişilerin birçoğu da, daha sonra Müslümanlığı seçmiş yabancılara da bu tesislerin varlığından bahsediyor. Bu durum, ülkemize karşı bir sempati kazandırarak Türkiye'nin tanıtımına da fayda sağlıyor."
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir