Almanya Maliye Bakanlığı, Federal Anayasa Mahkemesi'nin ESM konusunda hızlı karar vermesini ümit…

  • Yazı boyutu
Almanya Maliye Bakanlığı, Federal Anayasa Mahkemesi'nin 
  ESM konusunda hızlı karar vermesini ümit…

Almanya Maliye Bakanlığı, Federal Anayasa Mahkemesi'nin ESM konusunda hızlı karar vermesini ümit ediyor

Almanya Maliye Bakanlığı, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Mali Birlik yasları ile ilgili şikayetlerin Anayasa Mahkemesi tarafından hızlı bir şekilde karara bağlaması çağrısında bulundu.
     Maliye Bakanlığı sözcüsü Martin Kotthaus, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, piyasaların bu kararı bekledikleri için Mahkeme'nin hızı karar almasını ümit ettiklerini belirterek, hızlı bir kararın rahatlatmaya katkı sağlayacağını kaydetti.
     Alman hükümeti sözcüsü yardımcısı Georg Streiter de mahkemenin tümüyle bağımsız olduğunu ve karar vermesi için ihtiyaç duyduğu kadar kendisine zaman ayırabileceğini ifade etti.
     Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble de Deutschlandfunk radyosuna yaptığı açıklamada, mahkemenin sonbahardan önce karar vermesini istediklerini söyledi.
     Hükümet olarak hakimlere bir baskı yapmayacaklarını ifade eden Schaeuble, ancak Avro Bölgesi'nin son derece kritik bir durumda olduğunu, krizde bulunan ülkeler arasında bulaşma riskinin yüksek olduğunu kaydetti.
     Federal Meclis (Bundestag) ve Federal Eyaletler Temsilciler Meclisi'nde (Bundesrat) Haziran ayı sonunda kabul edilen yasa tasarılarına karşı Anayasa Mahkemesi'nde kişisel şikayetlerde bulunulmuştu. Bunun üzerine Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, yasayı imzalamak için mahkemenin kararını beklemeye başladı. Mahkemenin bu kararı ancak bu ay sonunda verebileceği, esas hakkındaki kararın ise bir kaç ay zaman alabileceği belirtiliyor.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir