Almanya -Halı ve yer döşemeleri fuarı "Domotex 2013" Hannover'de açıldı

  • Yazı boyutu
Almanya
  -Halı ve yer döşemeleri fuarı "Domotex 2013" Hannover'de açıldı

Almanya -Halı ve yer döşemeleri fuarı "Domotex 2013" Hannover'de açıldı

Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen halı ve yer döşemeleri fuarı "Domotex 2013" ziyaretçilerine kapılarını açtı.
     El dokuması halılar, zemin kaplama malzemeleri, parke çeşitleri, döşeme sistemleri, ahşap zemin ürünleri, makine halıları, doğal taş ve seramik zemin kaplamaları ile aksesuarları gibi çok sayıda ürünün sergilendiği fuara bu yıl Türkiye'den çoğunluğu Gaziantep ve İstanbul'dan 130 şirket katılıyor.
     Fuarı ziyaret eden Ekonomi Bakanlığı Müsteşarı Ahmet Yakıcı, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, İhracat Genel Müdür Yarımcısı Volkan Ağar, İstanbul Halı Birliği Başkanı İbrahim Yılmaz, Hannover Başkonsolos Yardımcısı Metin Durmuş ile ticaret ataşeleri Kudret Ceran ile Esabil Yurdakul Türk şirketlerinden bilgi aldı.
     Yakıcı, Frankfurt'ta düzenlenen ev tekstili fuarı Heimtextil'i gezdikten sonra Domotex fuarına geldiklerini belirterek, "Bugün ihracat birlikleri başkanları ve ihracatçılarımızla buradayız. Fuarları gezince Türkiye'nin ne kadar geliştiğini görüyoruz. Türkiye ile Almanya arasında 35 milyar dolarlık bir dış ticaretimiz var. 14 milyar ihracat gerçekleştirdiğimiz ülkeler arasında Almanya birinci sırada gelmektedir. Bu oranı arttırmaya çalışıyoruz. Bu fuara katılan 130 Türk firması, bir bölümü el halısı ve büyük bir bölümünün makine halısından oluşan ürünlerini sergilemekteler. Dünyadaki trendleri takip etmek ve gelişmeleri, tasarımları ve kaliteyi görmek için bu fuarlar çok önemli. Türk firmalarımız her yıl artarak bu fuarlara katılmaktadır. Biz de ekonomi bakanlığı olarak fuarları destekliyoruz" diye konuştu.
     Erdoğan da fuara katılan 130 firmanın yüzde 50'sinin Gaziantep'ten geldiğini belirterek, "Gaziantep toplamında bu yılki ihracatımız 1,5 milyar dolar. Türkiye ihracatının yaklaşık yüzde 75'ini Gaziantep olarak gerçekleştiriyoruz. Burada elbette tüm ihracatçı firmaları desteklemek için bulunuyoruz" dedi.
     Almanya'nın Türklere uyguladığı vize konusuna da değinen Erdoğan, "Türkiye ekonomisi her geçen gün büyürken, Alman ekonomisinde biraz durgunluk sözkonusu. Almanya'nın özellikle vize konusunda ve yabancı ticaretçilerin girmesi noktasındaki kolaylıkları hızla yerine getirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bu ekonomi prosedürü Almanya aleyhine işleyecektir" değerlendirmesinde bulundu.
     Domotex fuarına bu yıl 60 ülkeden yaklaşık bin 400 şirket katılıyor.
     Fuara, İstanbul Tekstil Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri'nin (İTKİB) organizasyonunda katılan Türkiye, katılımcı şirket sayısında Hindistan ve Çin'in ardından üçüncü sırada bulunuyor.
     Fuar, 15 Ocak 2013 tarihine kadar açık kalacak.
    
    
    

Bu haberi 395 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir