Almanya'daki Türk işadamlarına iletişim kampanyası

  • Yazı boyutu
Almanya'daki Türk işadamlarına iletişim kampanyası

Almanya'daki Türk işadamlarına iletişim kampanyası

Ren-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası (IHK), Türk ve Türkiye kökenli üyelerine yönelik iletişim kampanyası başlattı.
     Kampanyanın tanıtımını IHK Başkanı Dr. Gerhard Vogel ile IHK Genel Kurulu üyesi, BAKTAT Şirketleri Grubu Yönetim Kurulu üyesi ve Genel Müdürü Mustafa Baklan birlikte yaptı.
     Vogel ve Baklan , "Üyelikten, katılımcılığa" sloganıyla Ren-Neckar IHK'sının çeşitli kurullarında ve gönüllü çalışmalarında daha çok iletişim çağrısında bulundu.
     Başkan Dr. Vogel iletişim kampanyasının amaçlarını anlatarak, "Bizim bünyemizde çalışan çok sayıda Türk kökenli üyemiz bulunmaktadır. Bölgemizdeki ekonomiyi başarılı biçimde desteklemeyi sürdürebilmek için, Türk işletmelerinin güçlenen katılımına güveniyoruz" dedi.
     Kampanyanın bir konusunun da vasıflı eleman gereksinimi olduğu ifade eden Dr. Vogel, "Metropol bölgesi Ren-Neckar'da kalifiye eleman gereksinimini uzun vadeli güvenceye almak için, mutlaka Türk işletmecilerini daha etkin katmamız gereklidir. Vasıflı eleman açığına karşı ancak birlikte etkin olabiliriz. Nitekim, 70 binden fazla üyesi olan Ren-Neckar IHK'sı içinde, 1600 esnaf ve zanaat işletmesi, 200 limited şirketi ve 2 anonim şirket, Türk kökenli üyelerimiz tarafından yönetilmektedir. Buna, Alman pasaportlu Türk kökenliler tarafından yürütülen firmaları da ilave edebiliriz. Bu durumdakilerin sayısı, Türk kökenli meslek-zanaat öğrenimi görenler gibi istatistiksel olarak saptanamamaktadır. Ancak Ren-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası'nın yetki bölgesinde 2012 yılında meslek eğitimi ve staj gören 12 binden fazla çırak ve stajyer arasında, sadece 440-ı Türk vatandaşlığına sahipti" şeklinde konuştu.
     IHK Kampanyasını destekleyen Mustafa Baklan ise "Ben hemşehrilerim için mükemmel fırsatlar görüyorum. Mesleğinde ya da girişimciliğinde, işletmesinde başarılı olmak isteyen, Ren-Neckar IHK'sına başvursun" çağrısında bulundu.
     Baklan, "Örneğin kendi işini kuran girişimcilere verilen hizmetleri düşünüyorum. Ne yazık ki, IHK'nın bu önemli hizmetleri, Türk üyelerin hepsi tarafından bütünüyle bilinmiyor" dedi.
     Ren-Neckar Sanayi ve Ticaret Odası'nın iletişim kampanyasıyla sadece Türk üyelerin daha etkin bağlanması değil, ayrıca IHK'nın sunduğu hizmetlerde gizlenen büyük potansiyelin de keşfedilmesi amaçlanıyor.
     Ren-Neckar IHK'sı bu konuda Mannheim'daki Türk-Alman Ekonomi Merkezi (dtw), Mannheim merkezli Türk İşverenler Derneği Rhein-Neckar e.V. (TID e.V.) ile Avrupa Türk İşadamı ve Sanayicileri Derneği (ATiAD) ile işbirliğini sürdürüyor.
    
    
    

Bu haberi 89 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir