Almanya'da iktidar partileriyle muhalefet arasında mali birlik konusunda anlaşma sağlandı

  • Yazı boyutu
Almanya'da iktidar partileriyle muhalefet arasında mali birlik konusunda 
anlaşma sağlandı

Almanya'da iktidar partileriyle muhalefet arasında mali birlik konusunda anlaşma sağlandı

Almanya'da iktidarda bulunan Hristiyan Birlik partileriyle (CDU/CSU) koalisyon ortağı olan Hür Demokrat Parti (FDP), muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller Partisi ile Avrupa'daki mali birlik konusunda anlaşma sağladı.
     Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bugün başbakanlıkta SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel ve Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir ile yaptığı görüşmede, mali birliğin Federal Meclis'te (Bundestag) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisinde (Bundesrat) onaylanması konusunda anlaşma sağlandığı bildirildi.
     Gabriel, görüşmeden sonra yaptığı açıklamada, daha fazla büyüme ve istihdam konularında alınacak önlemler üzerinde anlaşma sağlandığını belirterek, özellikle gençler arasındaki işsizliğin azaltılması ve mali piyasaların düzenlenmesi konusunda çok daha fazla çaba harcanması gerektiğini söyledi.
     Özdemir de hükümetin tasarruf politikasından vazgeçtiğini ve Avrupa çapında gerçek bir mali işlem vergisi uygulamasının başlatılması için çalışmalar yapmayı vaat ettiğini ifade etti.
     Hükümetin, çalışmalarıyla ilgili olarak Federal Meclis'e daha fazla bilgi vermeyi de taahhüt ettiğini belirten Özdemir, varılan anlaşmanın yine de avro krizinin aşıldığı yönünde bir düşünce olarak algılanmaması gerektiğini sözlerine ekledi.
     İktidar partileriyle muhalefet arasında varılan anlaşmaya göre, hükümet, Avrupa çapında daha fazla ekonomik büyüme ve istihdam sağlanması için daha fazla çaba harcayacak ve mali işlem vergisinin 2012 yılı sonuna kadar uygulamaya konulması için çalışacak.
     Merkel, mali birliğin kabul edilebilmesi için Bundestag ve Bundesrat'ta gerekli olan üçte ikilik çoğunluğa sahip olabilmek amacıyla muhalefetle görüşmeler yapıyordu.
     Muhalefetteki Sol Parti'nin eşbaşkanı Katja Kipping ise anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle mali birliğin kabul edilmemesi için Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunacaklarını açıkladı.
     Hükümetin gelecek hafta Çarşamba günü yapacağı kabine toplantısında kabul edilmesi beklenen mali birlik konusuyla ilgili olarak gelecek hafta Cuma günü Bundestag ve Bundesrat'ta oylamalar yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 139 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir