Almanya'da IFO endeksi düşüşünü üçüncü aya taşıdı

  • Yazı boyutu
Almanya'da IFO endeksi düşüşünü üçüncü aya taşıdı

Almanya'da IFO endeksi düşüşünü üçüncü aya taşıdı

Almanya'da IFO iş dünyası güven endeksi temmuz ayında da düşüşünü sürdürdü.
     Münih merkezli ekonomik araştırma enstitüsü IFO'nun Almanya'daki iş dünyasının 6 aylık eğilimlerini yansıtan endeksi 103,3 ile 104,5 olan beklentilerin altında kalarak, Mart 2010'dan bu yana en düşük değerini aldı. Güven endeksi haziran ayında 105,3 olarak gerçekleşmişti.
     Haziran'da 113,9 olan IFO iş dünyası cari koşullar endeksi temmuzda 111,6 oldu. Beklenti, endeksin 113 olması yönündeydi. Geçtiğimiz ay 97,3 olan iş dünyası beklentiler endeksi ise 95,6'ya gerilerken, endeksin 96,4 olması bekleniyordu.
     Yapılan değerlendirmede, Avro krizinin Alman ekonomisi üzerinde gittikçe artan olumsuz etkiye sahip olduğu belirtildi. Değerlendirmede, iş dünyası güveninin imalat sektöründe belirgin şekilde kötüleştiği ifade edildi. Perakende sektöründeki gelişmelerin umut ışığı olduğu vurgulanırken, inşaat sektöründe iş dünyası güveninin temmuzda düştüğü bildirildi.
     IFO Endeksi 7 bin şirket arasında yapılan araştırmayla aylık olarak hazırlanıyor.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir