Almanya'da 2013'te yeni vergi ve düzenlemeler yürürlüğe girecek

  • Yazı boyutu
Almanya'da 2013'te yeni vergi ve düzenlemeler yürürlüğe girecek

Almanya'da 2013'te yeni vergi ve düzenlemeler yürürlüğe girecek

Almanya'da 2013 yılının başlamasıyla birlikte yeni yasaların yürürlüğe girmesiyle birçok değişiklik gerçekleşecek.
     Almanya'da 9 yıldan beri yürürlükte olan ve doktora giden herkesin 3 aylık dönem için ödediği 10 avroluk muayene ücreti 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren kalkacak. Sağlık sigortalarında oluşacak olan yaklaşık 2 milyar avroluk kayıp sağlık fonundan karşılanacak.
     Ülkede 1 Ocak'tan itibaren hane başına 17,98 avro radyo ve televizyon vergisi (GEZ) alınacak. GEZ vergisinde artık bir hanede kaç televizyon ve kaç kişinin oturduğu herhangi bir rol oynamayacak. Uygulamaya göre evlerde radyo ve televizyon kullanıp kullanmadığına bakılmaksızın hane başına GEZ vergisi ödenecek.
     "Hartz 4" adlı sosyal yardım parası 5 ila 8 avro yükselecek. 1 Ocak'tan itibaren yetişkinler 374 avro yerine 382 avro yardım alacak. 6 yaşında kadar olan çocuklar için bu yardım 5 avro yükseltilerek 224 avroya çıkacak. 7-14 yaş grubundaki çocuklara 255 avro ödenerek 6 avro daha fazla para alacak. 14-18 yaş grubundaki gençlere de sosyal yardım parası 6 avro artırıldı ve yeni yıldan itibaren gençler 289 avro sosyal yardım alacak.
     Alman hükümeti gelirlerden kesilen emeklilik katkı payını da yüzde 19,6'dan yüzde 18,9'a düşürdü.
     Almanya'da 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girecek en önemli değişiklik de ulaştırma alanında olacak.
     Alman Demir Yollarını rekabetten koruyan yaklaşık 70 yıllık yasa feshedilerek, şehirler arası otobüs işletmeciliğine imkan sağlanacak. Düzenlemeye göre şehir içi toplu taşımayı korumak amacıyla şehirler arası otobüslerin duraklarının en az 50 kilometre mesafede olması gerekmekte.
    
    
    

Bu haberi 105 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir