Almanya Başbakanı Merkel, yeni bir dayanışma fonu kurulmasını önerdi

  • Yazı boyutu
Almanya Başbakanı Merkel, yeni bir dayanışma fonu kurulmasını önerdi

Almanya Başbakanı Merkel, yeni bir dayanışma fonu kurulmasını önerdi

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ekonomik kriz içinde bulunan ülkelerdeki belirli projelerin desteklenmesi amacıyla yeni bir dayanışma fonu kurulmasını önerdi.
     Merkel, bugün Federal Meclis'te yaptığı konuşmada, yeni bir dayanışma fonunun vadeli projeler için kullanılabileceğini, bu fonun mali işlem vergisinden alınacak gelirlerle oluşturulabileceğini söyledi.
     Sözkonusu dayanışma fonu için, AB'ye üye ülkelerin bağlayıcı olarak reform anlaşmaları imzalamasını ve bunların ulusal parlamentolar tarafından onaylanmasını şart koşan Merkel, tüm üye ülkelerin, bir yandan bütçelerini sağlamlaştırırken diğer yandan ekonomik büyümeyi sağlayamayacağı için bu girişimin gerekli olduğunu vurguladı.
     Merkel, Avro'nun sadece bir para birimi olmadığını, Avrupa'nın birliğini sembolize ettiğini, bu nedenle Avro krizinin aşılabilmesi için daha fazla çaba harcanması gerektiğini söyledi.
     Avrupa'da bankaların denetlenmesi için etkili bir mekanizmanın oluşması gerektiğini de yineleyen Merkel, ancak bunun hızlı bir şekilde gerçekleşebileceğini düşünmenin de yanlış olacağını kaydetti.
     Yunanistan'ın Avro bölgesinde kalması gerektiğini de ifade eden Merkel, muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti'ye (SPD) ve Yeşiller Partisi'ne de bugüne kadar yardım paketlerini destekledikleri için teşekkür etti.
     SPD tarafından gelecek yıl düzenlenecek genel seçimler için başbakan adayı gösterilen eski Maliye Bakanı Peer Steinbrück de Avro'nun korunması için daha fazla çaba harcanması gerektiğini belirterek, "Avrupa, Almanya'nın geleceğidir ve bu geleceğe yatırım yapmak zorundayız" dedi.
     Yunanistan'ın Avro Bölgesi'nde kalması için de her türlü çabanın harcanması gerektiğini vurgulayan Steinbrück, Merkel'den, Yunanistan'a daha fazla yardım yapılması gerektiğini açıkça söylemesini istedi.
    
    
    

Bu haberi 73 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir