Almanya Başbakanı Merkel: -"Krizi atlatabilmek için uzun soluğa ihtiyacımız var"

  • Yazı boyutu
Almanya Başbakanı Merkel: 
  -"Krizi atlatabilmek için uzun soluğa ihtiyacımız var"

Almanya Başbakanı Merkel: -"Krizi atlatabilmek için uzun soluğa ihtiyacımız var"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avro Bölgesi'nde yaşanan ekonomik krize ilişkin, "Krizi atlatabilmek için uzun soluğa ihtiyacımız var" dedi.
     Merkel, başkent Berlin'de düzenlenen Alman Endüstri Günü'nde yaptığı konuşmada, borçların diğer ülkeler tarafından üstlenilmesine kesin bir şekilde karşı çıktığını yineleyerek, kontrollerin ve sorumlulukların birbirine bağlı olması gerektiğini, bunların dışında yapılanların Avrupa'yı geçmişte yapılan yanlışların yoluna tekrar götüreceğini vurguladı.
     Avrupa'da özellikle bankacılıkla ilgili aceleci adımlara karşı uyarıda bulunan Merkel, "Avrupa çapında daha güçlü bankacılık denetimine ihtiyaç var" dedi.
     Angela Merkel, "müdahale hakkı" çıkarılmadan Avro Bölgesi'ne üye ülke bankalarında yeniden sermayelendirme konusunda söz verilemeyeceğine dikkati çekerek, "Bu adım adım düzenli sıraya girmektir. Aynı zamanda bu bir inandırıcılık sorunudur" diye konuştu.
     Ekonomik yavaşlamaya da atıfta bulunan Merkel, Almanya'nın bir ada ülkesi olmadığını ve güçlü bir ihracat ülkesi olarak küresel ekonomi ve Avrupa'daki gelişmelerden ayrıştırılamayacağını vurguladı.
     Merkel, Avro Bölgesi'ne üye ülkelerin, borçlarını uzun vadede ödeyip ödeyemeyeceği konusunda da mali piyasalarda bir güvensizlik sorunu bulunduğuna işaret ederek, Avrupa'nın kaybedilen güveni tekrar kazanması gerektiğinin altını çizdi. Almanya şansölyesi, bazı sözlerin verilmiş olmasına rağmen tutulmadığına da vurgu yaptı.
     Angela Merkel, federal hükümetin bütçe açığının, eyaletler, yerel yönetimler ve sosyal güvenlik fonları ile birlikte bu yıl Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYH) yüzde 0,9'una gerilemesinin beklendiğini sözlerine ekledi.
     Öte yandan Angela Merkel bugün başbakanlık binasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ile çalışma yemeğinde bir araya geldi. Draghi ile Merkel'in güncel konular, parasal birlik ve ekonomik konularda görüş alışverişinde bulundukları bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir