Almanya, Avrupa İstikrar Mekanizmasını ve mali birliği kabul etti

  • Yazı boyutu
Almanya, Avrupa İstikrar Mekanizmasını ve mali birliği kabul etti

Almanya, Avrupa İstikrar Mekanizmasını ve mali birliği kabul etti

Alman Federal Meclisi (Bundestag) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat), Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve mali birlik ile ilgili yasa tasarılarını kabul etti.
     Mecliste dün akşam yapılan oylamalarda, yasa tasarılarının kabul edilmesi için gerekli olan üçte ikilik çoğunluk, iktidar partilerine destek veren muhalefetteki Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller Partisi tarafından sağlandı.
     Sol Parti ise yasa tasarılarına karşı çıkarak, bunların iptal edilmesi için Pazartesi günü Anayasa Mahkemesine başvuruda bulunacağını açıkladı.
     ESM için yapılan oylamada, oylamaya katılan 604 milletvekilinden 493'ü yasa tasarısını desteklerken, 106'sı buna karşı çıktı, 5 milletvekili de çekimser oy kullandı. Mali birlik ile ilgili yasa tasarısına da 491 milletvekili "evet" oyu kullanırken, buna 111 milletvekili karşı çıktı, 6 milletvekili de çekimser oy kullandı.
     Almanya Başbakanı Angela Merkel, oylamadan önce yaptığı hükümet açıklamasında, Avrupa'nın gelecekteki istikrarı için tarihi bir karar almak ve Avro'dan yana olduklarını herkese göstermek istediklerini belirtti.
     SPD ve Yeşiller Partisi de, Merkel'i Avro krizini daha da artırmakla eleştirmesine rağmen, hükümetin yasa tasarılarına destek vereceğini açıkladı.
     Bundestag'ın aldığı kararları dün gece geç saatlerde Bundesrat'ta onayladı. Söz konusu yasa tasarılarının onaylanabilmesi için hem Bundestag, hem de Bundesrat'ta üçte ikilik çoğunluğun sağlanması gerekiyordu.
     Anayasa Mahkemesine söz konusu yasa tasarılarına karşı daha şimdiden yapılan bazı kişisel şikayetler nedeniyle ESM yarın planlandığı gibi yürürlüğe giremeyecek. Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği kararın bir kaç hafta sürebileceği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 127 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir