Almanya Anayasa Mahkemesi'nin ESM ile ilgili kararı

  • Yazı boyutu
Almanya Anayasa Mahkemesi'nin ESM ile ilgili kararı

Almanya Başbakanı Merkel: "Almanya ve Avrupa için iyi bir gün"

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Anayasa Mahkemesi'nin Federal Meclis'in Haziran ayı sonunda büyük çoğunlukla kabul ettiği Avrupa İstikrar Mekanizması'nı (ESM) anayasaya uygun bulmasından memnun olduğunu bildirdi.
     Merkel, Federal Meclis'te bütçe görüşmeleri kapsamında yaptığı konuşmada, Almanya'nın Avrupa'ya ve Avrupa dışına güçlü bir sinyal gönderdiğini belirterek, "Bu Almanya için iyi bir gündür. Avrupa için iyi bir gündür" ifadesini kullandı.
     Anayasa Mahkemesinin ESM ve Avro Ülkeleri'ne daha fazla mali disiplin getiren mali birliğin yolunu açtığına ve parlamentonun haklarını güçlendirdiğine işaret eden Merkel, bu kararın Federal Meclis'e ve vergi ödeyenlere de güven verdiğini kaydetti.
     Almanya'nın mali krizden güçlü çıktığını belirten Merkel, Almanya'yı AB için büyüme motoru ve "istikrar çapası" olarak nitelendirdi.
     Merkel, borç krizinin üstesinden gelmek için ilk adımlarının atıldığını kaydetti.
     AB mali krizinde sorunların kökünden halledilmesi gerektiğini vurgulayan Merkel, şimdi rekabet yeteneğinin artırılmasını istedi.
     Almanya Ekonomi Bakanı Philipp Rösler, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararıyla Avro'yu istikrarlı tutma anlamında önemli bir adım atıldığını belirtti.
     Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Sigmar Gabriel de, mahkemenin kararını olumlu bir haber olarak değerlendirerek, "Avrupa'nın sağlam olmaması, işçiler ve Alman ekonomisi için iyi haber olmazdı" şeklinde konuştu.
     Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Cem Özdemir, bu kararı krizden çıkmak için önemli bir adım olarak nitelendirdi.
     Sosyal Demokrat Pati Federal Meclis Grubu Başkanı Frank-Walter Steinmeier ise Merkel'i kamuoyunu yanıltmakla suçlayarak, Merkel'in daha önce devlet tahvillerinin Avrupa Merkez Bankası tarafından satın alınmasını "Almanya çıkarlarına ihanet" olarak gördüğünü, şimdi ise buna olumlu baktığını belirtti.
     Federal Kamu Bankaları Birliği'nden yapılan açıklamada, krizle inandırıcı bir şekilde mücadele etmek için AB ve Avro Bölgesi'nin ESM ve mali birlik ile önemli araçları elinde bulundurduğunu ifade etti.
    
    
    


Bu haberi 340 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir