Almanya Anayasa Mahkemesi, ESM ve Mali Birlik kararını 12 Eylül'de verecek

  • Yazı boyutu
Almanya Anayasa Mahkemesi, ESM ve Mali Birlik kararını 12 Eylül'de verecek

Almanya Anayasa Mahkemesi, ESM ve Mali Birlik kararını 12 Eylül'de verecek

Almanya Anayasa Mahkemesi, Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) ve Mali Birlik ile ilgili kararını 12 Eylül'de verecek.
     Mahkeme sözcüsü Judith Blohm, bugün yaptığı açıklamada, mahkemenin ayrıntılı bir hukuki inceleme yapacağı için zamana ihtiyacı olduğunu belirterek, mahkemenin vereceği kararın önemine dikkati çekti.
     Anayasa Mahkemesi Başkanı Andreas Vosskuhle, geçen hafta yaptığı açıklamada, mahkemenin bu konuda kapsamlı bir inceleme yapacağını ifade ederek, kararın açıklanmasının biraz zaman alabileceğinin işaretini vermişti.
     Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ise mahkemenin ESM ve Mali Birlik ile ilgili kararını hızlı bir şekilde vermesi yönünde çağrıda bulunmuştu.
     Federal Meclis (Bundesrat) ve Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat), ESM ve Mali Birlik konularındaki yasa tasarılarını 3'te 2'lik çoğunlukla kabul etmiş, ancak ESM'nin Almanya için hesaplanamaz riskler taşıdığı gerekçesiyle Federal Meclis Sol Parti Grubu, Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU), Federal Meclis Üyesi Peter Gauweiler ve 12 bin imza toplayan "Daha Fazla Demokrasi" (Mehr Demokratie) adlı dernek söz konusu yasaları Anayasa Mahkemesi'ne götürmüşlerdi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir