Almanya 2012 yılında 22,5 milyar avro yeni borç aldı

  • Yazı boyutu
Almanya 2012 yılında 22,5 milyar avro yeni borç aldı

Almanya 2012 yılında 22,5 milyar avro yeni borç aldı

Almanya'nın 2012 yılında 22,5 milyar avro yeni borç aldığı, bunun daha önce tahmin edildiğinden daha az olduğu belirtildi.
     Federal Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, geçici hesaplamalara göre Almanya'nın 2012 yılında net borç alımının 22,5 milyar olarak gerçekleştiği ifade edildi.
     Alman hükümeti, 2012 yılı bütçesinde yeni borçlanmayı 32,1 milyar avro olarak öngörmüş, Kasım ayında kabul edilen ek bütçede bu rakamın 28,1 milyar avro olarak gerçekleşeceği tahmin edilmişti.
     Avrupa'daki krize rağmen Almanya'nın yeni borçlanmayı azaltmasında vergi gelirlerinin artışı, iş piyasasının iyi durumda olması ve yeni kredi alımındaki düşük faizin sebep olduğu belirtildi.
     2012 yılındaki bu olumlu rakamlara rağmen ekonomideki bu politikanın sürdürüleceği ve yeni harcamaların yapılmayacağı ifade edilen açıklamada, son dönemde konjonktürde görülen düşüş sebebiyle vergi gelirlerinin azalmaya doğru gittiğinin görüldüğü kaydedildi.
     Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, 2014 yılı için yeni borç almadan yapısal olarak denk bütçe taslağını ortaya koymayı hedeflediklerini belirterek, "Hükümet kendine iddialı, ancak yapılabilir bir görev verdi" ifadesini kullandı.
     Almanya'nın 2013 yılında ise 17,1 milyar avro borçlanmasının öngörüldüğü bildirildi.
     Öte yandan Almanya'da 2012 yılında yıllık enflasyon yüzde 2 olarak gerçekleşti.
     Wiesbaden kentinde bulunan Federal İstatistik Dairesi'nden yapılan açıklamada, Almanya'da tüketici fiyatlarının 2012 yılında 2011 yılına göre yıl ortalamasında yüzde 2 oranında arttığı ifade edildi.
     Özellikle enerji, gıda ve alkolsüz içeceklerdeki fiyat artışının yıllık enflasyonuna etkisi olduğu belirtilen açıklamada, hizmet sektöründeki fiyat artışın yıllık enflasyon oranının altında kaldığı kaydedildi.
     Almanya'da 2011 yılında tüketici fiyatlarının yüzde 2,3 arttığına da dikkat çekildi.
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir