Alman tekstil makineleri üreticileri Gaziantep'te -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Alman…

  • Yazı boyutu
Alman tekstil makineleri üreticileri Gaziantep'te
  -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu:
  -"Alman…

Alman tekstil makineleri üreticileri Gaziantep'te -GSO Yönetim Kurulu Başkanı Konukoğlu: -"Alman yatırımcıları, özellikle tekstil makine üreticilerini ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz ve bu yatırımın merkezinin de Gaziantep olması gerektiğinin altını çizmek isterim"

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, kentin tekstil sektöründe önde gelen şehirlerden birisi olduğunu belirterek, Alman tekstil makine üreticilerini Türkiye'de yatırım yapmaya davet etti.
     Almanya'dan gelen tekstil makineleri üreticileriyle Gaziantepli tekstil firmalarını buluşturan, "Alman Teknolojisi Türk Tekstili ile Buluşuyor Konferansı", Gaziantep Dedeman Hotel'de başladı.
     Konukoğlu, etkinliğin açılışındaki konuşmasında, Alman tekstil makine üreticilerinin konferansı, Türk tekstil sektöründe kapasite, üretim ve ihracat yönünden çok önemli yeri olan Gaziantep'te yapmalarından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Türkiye'nin, dünya tekstil sektöründe önde gelen ülkelerden birisi olduğunu ifade eden Konukoğlu, şunları kaydetti:
     "Ülke olarak tekstil makinelerine son 20 yılda 106 milyar dolarlık yatırım yapmışız. Bunun içerisinde Almanya'nın payı yüzde 45'in üzerindedir. Bu, 43-45 milyar dolarlık bir yatırımı Almanya'dan almışız demek. Acaba biz tekstil olarak Almanya'ya ne kadar mal sattık, bunu da sorgulamamız gerekir. Buradaki çok değerli dostlarıma bir önerim olacak; öncelikle Almanya'daki tekstil ihracatçılarına, 'Türkiye'den tekstil ithalatına öncelik vermelerini' rica etmeniz lazım. Çünkü, sizden makineyi aldığımız zaman 10 yıl içinde bunu amorti edemediğimiz takdirde bunun hiç anlamı kalmıyor."
     Konukoğlu, bütün dünya ticaretinde şu anda "kazan-kazan" kuralının ön plana çıktığını ifade ederek, "Kazan-kazan yapacaksak, sizlerden makine alacaksak sizlere de mutlaka ürünlerimizi pazarlamamız lazım. En azından yaptığımız yatırımı 10 yıl içerisinde Almanya'dan bir şekilde tekstil ihracatıyla karşılamak gerektiğini düşünüyorum. Yalnızca Almanya'ya satılması değil Alman tüccarlar sayesinde bütün dünyaya da pazarlanabilir" düşüncelerini aktardı.
    
     -Yatırım çağrısı
    
     Türkiye'nin yatırım potansiyeline, "Türkiye, dünyanın en genç nüfusuna sahip olan ve yıldızı parlayan, yatırım yapılabilecek en önemli ülkelerden birisi" sözleriyle dikkati çeken Konukoğlu, Alman yatırımcıları Türkiye'ye davet ederek, şu değerlendirmeyi yaptı:
     "Alman yatırımcıları, özellikle tekstil makine üreticilerini ülkemizde yatırım yapmaya davet ediyoruz ve bu yatırımın merkezinin de Gaziantep olması gerektiğinin altını çizmek isterim. Çünkü, Gaziantep Türkiye'nin tekstil konusunda önde gelen şehirlerinden birisi. Gaziantep'te makine sektörünün de ileri olması dolayısıyla burada her türlü yedek parçayı ve üretimi gerçekleştirilebileceğiniz konusunda en ufak bir tereddütünüz olmasın."
     Türkiye'nin testildeki ihracatına da değinen Konukoğlu, Alman tekstil makinecilerine yönelik, "Artık gelin bu makineleri Gaziantep'te üretmenin yoluna bakalım. Bu konuda GSO olarak her türlü göreve hazırız. Alman yatırımcıların yer ve yetişmiş eleman konusunda hiçbir sıkıntıları olmayacak" ifadelerini kullandı.
     Gaziantepli tekstil firmaları ve 28 Alman tekstil makine üreticilerinin ikili görüşmeler de yapacağı konferans yarın da devam edecek.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir