Alman iş heyeti İzmir'de -Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster: -"EXPO 2020'yi İzmir…

  • Yazı boyutu
Alman iş heyeti İzmir'de
  -Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster:
  -"EXPO 2020'yi İzmir…

Alman iş heyeti İzmir'de -Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster: -"EXPO 2020'yi İzmir alırsa çok mutlu olurum" -EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: -"Almanya, Türkiye için önemli bir ihracat pazarı"

Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, büyük organizasyonların, yapıldığı kente çok şey kattığını belirterek, "EXPO'nun İzmir'i değiştireceğine inanıyorum. EXPO 2020'yi İzmir alırsa çok mutlu olurum" dedi.
     Almanya'dan İzmir'e gelen iş heyeti, Ege Bölgesi Sanayi Odası'nda (EBSO) Türk işadamlarıyla ikili görüşmeler yaptı.
     Stuttgart Belediye Başkanı Wolfgang Schuster, görüşmelerden önce düzenlenen tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Stuttgart'ta 35 bin Türk yaşadığını, ülkesindeki Türk nüfusun iki ülke için büyük fırsatlar oluşturduğunu kaydetti.
     "Kendimi Türk şehrinin belediye başkanı olarak hissediyorum" diyen Schuster, Stuttgart'ın Avrupa'nın en önde gelen ileri teknoloji bölgeleri arasında olduğunu, bölgelerinde Porsche, Mercedes Benz ve Bosch gibi pek çok dünya devi şirketin faaliyet gösterdiğini anlattı.
     Büyük organizasyonların, yapıldığı kente çok şey kattığını belirten Schuster, "Bizde futbol şampiyonası oldu, şehrimizi çok değiştirdi. EXPO'nun İzmir'i değiştireceğine inanıyorum. EXPO 2020'yi İzmir alırsa çok mutlu olurum" dedi.
     EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise Almanya ile Türkiye arasındaki en önemli ilişkileri "kültürel bağların" oluşturduğuna dikkati çekti. Yorgancılar, "Almanya'da yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk nüfus bunda çok önemli rol oynuyor. Almanya, Türkiye için önemli bir ihracat pazarı. Geçen yıl 37 milyar dolar olan dış ticaret hacmi, 2012 yılının ilk 6 ayında 17 milyar dolar oldu. Krize rağmen bu önemli bir rakam" dedi.
     Alman ekonomisinin dünyada çok önemli bir yerinin bulunduğunu ifade eden Yorgancılar, "Dünyanın parlayan yıldızı Türkiye, Türkiye'nin parlayan yıldızı ise İzmir. İzmir, yatırımcılar için çok büyük fırsatlar sunuyor. Geleceği parlak iller arasında bulunuyor" diye konuştu.
     EBSO Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki ise İzmir'deki 205 yabancı ortaklı firmadan 65'inin Alman sermayeli olduğunu, bu rakamı artırmak için çaba gösterdiklerini dile getirdi.
     Toplantıya Almanya'nın İzmir Başkonsolosu Margit Haberle de katıldı.
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir