Alman hükümeti, İspanya'nın yardım talebinden memnun

  • Yazı boyutu
Alman hükümeti, İspanya'nın yardım talebinden memnun

Alman hükümeti, İspanya'nın yardım talebinden memnun

İspanya'nın bankalar sistemini yeniden yapılandırmak için avro kurtarma şemsiyesinden yardım talep etmesi, Alman hükümeti tarafından olumlu karşılandı.
     Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, bugün başkent Berlin'de yaptığı açıklamada, İspanya'nın yardım talep etmesinin, piyasalar ve Avrupa'daki partner ülkeler için iyi bir işaret olduğunu söyledi.
     Bunun, Avrupa'nın hareket yeteneğine sahip olduğunu ve krizlere karşı günümüzde, bir kaç yıl öncesine göre etkili araçların bulunduğunu gösterdiğini belirten Seibert, İspanya'nın yardım talebinde bulunacağının bilinmesinin iyi olduğunu kaydetti.
     İspanya'nın yardım müracaatını resmen ne zaman yapacağına bu ülke hükümetinin karar vereceğini ifade eden Seibert, bundan sonra, yapılacak yardımların Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan mı (ESFS) yoksa 1 Temmuz'dan itibaren başlaması öngörülen Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan mı (ESM) verileceğinin belirleneceğini söyledi.
     Seibert, talebin İspanya devletinden geldiğini, paranın da devlete verileceğini, yükümlülüklerinden de İspanya devletinin sorumlu olduğunu belirtti.
     Seibert ayrıca, Alman hükümetinin, mali işlem vergisini istediğini, muhalefetin, hükümetin verdiği taahhütlere güvenebileceğini ifade etti.
     Başbakan Angela Merkel'in, böyle bir verginin gerekli olduğuna inandığını kaydeden Seibert, verginin yürürlüğe konulması için de Avrupa çapında çaba harcayacağını söyledi.
     Alman hükümetinin, mali işlem vergisinin AB'ye üye 27 ülkede de yürürlüğe girmesini istediğini, ancak bazı ülkelerin buna karşı çekincelerinin bulunduğunu ifade eden Seibert, bu tereddütlerin ortadan kalkmaması durumunda, uygulamayı daha az sayıdaki ülkeyle de başlatmak istediklerini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir