Alman hükümeti emeklilik katkı payını azaltmak istiyor

  • Yazı boyutu
Alman hükümeti emeklilik katkı payını azaltmak istiyor

Alman hükümeti emeklilik katkı payını azaltmak istiyor

Alman kabinesi bugün yaptığı toplantıda emeklilik katkı payının düşürülmesi yönünde karar aldı.
     Kabinenin kararına göre, emeklilik katkı payı 1 Ocak 2013 tarihinden geçerli olmak üzere yüzde 19,6'dan yüzde 19'a kadar düşürülecek. Emeklilik katkı payının tam olarak ne kadar düşürüleceği konusunda gelecek aylarda karar verileceği bildirildi.
     Almanya Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Ursula von der Leyen, emeklilik katkı payı oranının bu ölçüde düşürülmesinin makul olduğunu, çünkü emeklilik kasalarının iyi miktarda dolu olduğunu belirterek, alınan kararla emeklilik katkı payı ödeyenlerin ve şirketlerin yılda yaklaşık 5,4 milyar avroluk yükten kurtulacağını söyledi.
     Eyaletlerin temsil edildiği Federal Eyalet Temsilciler Meclisi (Bundesrat) ise fazla paranın kötü istihdam piyasası zamanları için saklanması gerektiği gerekçesiyle kabinenin kararını reddetmeye hazırlanıyor.
     Almanya'da muhalefette bulunan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller Partisi ile yönetilen eyaletlerin yanı sıra iktidardaki Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) tarafından yönetilen Saarland eyaletinin de karar karşı olduğu bildirildi.
     Kararın Federal Meclis (Bundestag) ve Bundesrat'ta onaylanması gerekiyor.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir