Alman EWE Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Schoeber: -"Türkiye'nin ve şehirlerin yakaladığı dinamik…

  • Yazı boyutu
Alman EWE Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Schoeber:
     -"Türkiye'nin ve şehirlerin yakaladığı dinamik…

Alman EWE Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Schoeber: -"Türkiye'nin ve şehirlerin yakaladığı dinamik büyüme ortamının devam ettirilebilmesi için düzenleyici kurumların da mevzuat bağlamında hem şehre hem de ülkeye katma değer yaratacak yatırımları ciddi anlamda desteklemesi gerekmektedir" -"EWE Grubu olarak Türkiye'yi çok ciddi anlamda önemsiyoruz. Türkiye büyüdükçe ve geliştikçe biz de Türkiye ile beraber büyümeyi ve gelişmeyi hedefliyoruz"

Orhan Canbulatel - Merkezi Almanya'da bulunan EWE Grubu'nun Yönetim Kurulu Üyesi, Kayserigaz ve Bursagaz'ın Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Willem Schoeber, Türkiye'nin ve şehirlerin yakaladığı dinamik büyüme ortamının devam ettirilebilmesi için düzenleyici kurumların da mevzuat bağlamında hem şehre hem de ülkeye katma değer yaratacak yatırımları ciddi anlamda desteklemesi gerektiğini söyledi.
     Türkiye'deki şirketlerinin yönetim kurulu toplantısı dolayısıyla Kayseri'ye gelen Dr. Willem Schoeber, AA muhabirinin sorularını yanıtladı.
     Schoeber, doğal gaza yapılan son zammın, bağlı şirketleri Kayserigaz ve Bursagaz'ı herhangi bir şekilde etkilemediğini, müşterilerden tahsil ettikleri gaz faturalarını tedarikçiye ödediklerini, bu nedenle gelirlerinde bir yükselme olmadığını anlattı.
     Yaptıkları yatırımlar üzerinden tarife yoluyla gelir elde ettiklerine dikkati çeken Schoeber, "Dolayısıyla müşterilerimizin maruz kaldığı bu fiyat artışı, bizim tamamen dışımızda ve bizim onlara istemeden yapmak zorunda kaldığımız olgudan ibarettir" dedi.
     Schoeber, Kayseri ve Bursa'daki yatırımlarının devam ettiğini belirterek, ulusal düzeyde yapacakları yatırımlar konusunda ise iletişim ve tasarlama çalışmalarının sürdüğünü dile getirdi.
     Gelecek dönemde Türkiye'ye yapmayı planladıkları yatırımlar konusunda gelişmelar olacağını vurgulayan Schoeber, şöyle devam etti:
     "Kayseri oldukça hızlı büyüyen dinamik bir şehir. Bir süre önce Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanına gerçekleştirdiğimiz ziyarette, özellikle turizm alanında ciddi bir açılım olduğundan bahsetti. Özellikle Erciyes Master Planı bağlamında ciddi bir yapılanma, büyük bir inşaat akımının olduğunu anlattı. Biz bundan son derece memnunuz. Bizim gayemiz Kayseri'nin içerisinde bulunduğu bu dinamik büyüme ve gelişme ortamına ayak uydurabilmek. Şebekemizi Kayseri'nin büyüdüğü yerlere rahat ve etkin bir şekilde götürmek istiyoruz. Ancak, EPDK'nın yaptığı düzenlemelerde bize daha çok esneklik tanımasını bekliyoruz. Yapacağımız yatırımlarda bize çok ciddi kısıtlamalar koymasının, bizim şehrin dinamik değişiminin gerisinde kalmamıza neden olabileceği endişesi taşıyoruz. Bu bağlamda EPDK'nın Kayserigaz'ın Kayseri şehri ile olan işbirliğini desteklemesi ve Kayseri'nin gelişen dinamiklerini göz önünde bulundurarak Kayserigaz'a gerekli desteği vermesi ve ihtiyaç duyduğumuz esnekliği sağlaması gerekmektedir."
     Schoeber, bunun bir ayrıcalık olduğunu hiçbir şekilde düşünmediğini vurgulayarak, "Bu bir ayrıcalıktan ziyade hem Kayseri'nin menfaatleri açısından hem de daha da önemlisi ülke menfaatleri açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Şöyle ki, Türkiye'nin ve şehirlerin yakaladığı dinamik büyüme ortamının devam ettirilebilmesi için düzenleyici kurumların da mevzuat bağlamında hem şehre hem de ülkeye katma değer yaratacak yatırımları ciddi anlamda desteklemesi gerekmektedir. Dolayısıyla bu kesinlikle bir ayrıcalık olmamakla beraber ülkenin menfaati ve geleceği için gerekmektedir" diye konuştu.
     Schoeber, EPDK'nin yatırımlarını desteklemesi halinde, Kayseri'nin büyümesine ayak uydurmaktan ve doğal gaz şebekesini Erciyes, Develi gibi bölgelere götürmekten ve insanlara hizmet sunmaktan dolayı oldukça memnun olacaklarını anlattı.
    
     -Avrupa'daki kriz-
    
     Avrupa'nın yaşadığı finansal kriz nedeniyle EWE Grubu'na bugüne kadar direkt bir etki olmadığını ifade eden Schoeber, bankaların yükselen faiz oranlarından dolayı bazı yansımalar olsa da ciddi ve özel bir yansımanın olmadığını bildirdi.
     Schoeber, düşük faiz imkanlarıyla yatırım yapmak isteyen birçok yatırımcı olduğuna dikkati çekerek, "EWE Grubu, düşük risk algısı sayesinde bankalardan oldukça düşük faizlerle kredi alabilmekte. Yatırımlarını çok daha rahat gerçekleştirebilmekte" dedi.
     Türkiye'nin gelişen dinamik yapısıyla oldukça önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Schoeber, "Biz bu pazarda olmaktan oldukça mutluyuz. EWE Grubu olarak Türkiye'yi çok ciddi anlamda önemsiyoruz. Ayrıca, müşterilerimizin bir Alman şirketi olarak bize gösterdikleri sempatiden ve ilgiden de oldukça memnunuz. Bu şehrin, bu ülkenin bir parçası olmaktan dolayı oldukça memnunuz. Türkiye büyüdükçe ve geliştikçe biz de Türkiye ile beraber burada büyümeyi ve gelişmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 214 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir