Alkollü içkilerin 2013'te uygulanacak hizmet bedelleri değişti -Hizmet bedelleri 2013 yılından…

  • Yazı boyutu
Alkollü içkilerin 2013'te uygulanacak hizmet bedelleri değişti
  -Hizmet bedelleri 2013 yılından…

Alkollü içkilerin 2013'te uygulanacak hizmet bedelleri değişti -Hizmet bedelleri 2013 yılından itibaren beher bin litre başına distile alkollü içkiler için 48,20 lira, şarap çeşitleri için 7,13 lira, biralar için 1,78 lira olacak

Alkollü içkilerde hizmet bedelleri 2013 yılından itibaren beher bin litre başına distile alkollü içkiler için 48,20 lira, şarap çeşitleri için 7,13 lira, biralar için 1,78 lira olarak uygulanacak.
     Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan "Alkol ve Alkollü İçkilerin İç ve Dış Ticaretine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin 14'üncü ve geçici 5'inci Maddelerinin Uygulanması İle İlgili Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı"na göre, 2013 yılından itibaren alkollü içkilerden alınacak hizmet bedelleri değişti.
     Buna göre, 30,70 lira olan beher bin litre başına distile alkollü içkiler için hizmet bedeli 2013 yılından itibaren 48,20 lira; 4,54 lira olan şarap, meyve şarabı, aromatize şarap, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli için hizmet bedeli 2013 yılından itibaren 7,13 lira; 1,13 lira olan biralar için hizmet bedeli de 2013 yılından itibaren biralar için 1,78 lira olarak belirlendi.
    
     -Tesis kurma, üretim ve proje tadilatı izin bedellerinde değişiklik-
    
     Kurumun "Alkol ve Alkollü İçki Tesislerinin Haiz Olmaları Gereken Teknik Şartlar, Kurulmaları, İşletilmeleri ve Denetlenmelerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmeliğin 21'inci Maddesinin Uygulanması İle İlgili Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurulu Kararı" da Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, 2013 yılında, tesis kurma izin bedeli, distile alkollü içki işletmelerinde her bin litre proje kapasitesi başına 62,78 lira; şarap, meyve şarabı, aromatize şarap, aromatize şarap bazlı içki ve aromatize şarap kokteyli işletmelerinde, her bin litre proje kapasitesi başına 6,25 lira; bira işletmelerinde, her yüz bin litre proje kapasitesi başına 313,98 lira olarak hesaplanacak.
     Üretim izin bedeli, kendi projesine ait tesis kurma izin bedeli kadar hesaplanacak.
     Bu şekilde hesaplanan üretim izin bedellerinin distile alkollü içkilerde 48 bin 207 lirayı, şarap ve birada 8 bin 233 lirayı geçmesi halinde, maktuen bu bedeller tahsil edilecek.
     Proje tadilatı izin bedeli ise, sadece kapasite artırımı ve ürün çeşitlemesinde, tesis kurma izin bedelinin uygun katları şeklinde hesaplanıp izin verilmeden önce tahsil edilecek.
    
     -Tütün hammaddelerindeki katkı maddeleri-
    
     Kurumun "Girdi Bildirim ve Toksikolojik Veri Tablolarında Yer Alan Verilerin Değerlendirilmesine İlişkin Kurul Kararında Değişiklik Yapılmasına Dair Kurul Kararı" da Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, "Türkiye'de üretilerek veya ithal edilerek piyasaya arz edilecek tütün mamullerinin üretiminde hammadde olarak kullanılan ve tütün bitkisinin herhangi bir unsurunun/unsurlarının işlemden geçirilmesi suretiyle elde edilen hammaddelerin, elde edilme sürecinde Bu Kurul Kararı'nın Ek-1/a maddesinde sayılan katkı maddelerinin kullanılması yasaktır" ibaresi karara eklendi.
     Kararda yasak olan 43 madde bulunuyor.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir