Aldığı destekle cirosunu ve ihracatını artırdı -Balıkesir'de asansör motoru, elektrik…

  • Yazı boyutu
Aldığı destekle cirosunu ve ihracatını artırdı
  -Balıkesir'de asansör motoru, elektrik…

Aldığı destekle cirosunu ve ihracatını artırdı -Balıkesir'de asansör motoru, elektrik malzemeleri, makine ve motor aksamı üreten bir firma, GMKA'ya sunduğu projenin kabul edilmesi sonucu aldığı destekle cirosunu ikiye katladı, ihracatını yüzde 69 artırdı

Balıkesir'de, asansör motoru, elektrik malzemeleri, makine ve motor aksamı üreten bir firma, Güney Marmara Kalkınma Ajansı'na (GMKA) sunduğu projenin kabul edilmesi sonucu aldığı destekle cirosunu ikiye katladı, ihracatını yüzde 69 artırdı.
     GMKA Genel Sekreteri Mustafa Gündoğan, ajanstan kullandığı 370 bin lira hibe desteğiyle istihdam ve ihracat artışı sağlayan, 7 yıldır asansör motoru üretimi yapan firmada incelemelerde bulundu.
     Balıkesir'in 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedefini yakalaması için çalıştıklarını bildiren Gündoğan, şöyle konuştu:
     "Firmaya verdiğimiz 370 bin liralık destek, ihracat ve ciro rakamlarına bakarak değerlendirdiğimizde 8-10 kat daha fazla etki gösterdi. Balıkesir'in 2012 yılında 475 milyon dolar ihracatı var. Bu rakam Balıkesir olarak hedeflerin çok uzağında. Potansiyelimiz var. Balıkesir'e önümüzdeki kısa dönemde dışarıdan yatırımcıların geleceğini düşünüyorum."
     Üretimini İstanbul'dan 7 yıl önce Balıkesir'e taşıyan firmanın sahibi Mustafa Öngay ise hayal ettiği projenin gerçeğe dönüşmesine katkı sağlayan GMKA'dan övgüyle söz etti ve "Bu destek üzerimize nimet gibi geldi" dedi.
     Aldıkları son teknoloji iki tezgahla fason üretimi bırakıp markalaştıklarını dile getiren Öngay, şunları kaydetti:
     "370 bin lira hibe desteği sayesinde 3 yılda yapılabilecek yatırımı 9 ay gibi kısa sürede gerçekleştirdik. Hayal ettiğimiz projeyi GMKA sayesinde gerçeğe dönüştürdük. Firma olarak ürün gamına 31 yeni ürün ekledik. Proje kapsamında uluslararası 4 yeni sertifika aldık, 10 kişi olarak planlanan istihdam artışını 20'ye çıkardık ve çalışan sayımız 49'dan 69'a yükseldi. Geliştirilen asansör motorları ve makinelerini, Azerbaycan, Dubai, Irak, İran, Afganistan, Gürcistan, Almanya ve İtalya'ya ihraç etmeye başladık. İhracatımız 2,2 milyon liraya, ciromuz ise 4,4 milyon liraya ulaştı."
    
    
    

Bu haberi 305 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir