Alçak frekans kabloları ve telleri hakkında tebliğ

  • Yazı boyutu
Alçak frekans kabloları ve telleri hakkında tebliğ

Alçak frekans kabloları ve telleri hakkında tebliğ

PVC Yalıtkanlı ve PVC Kılıflı Alçak Frekans Kabloları ve Telleri (iç tesisatta kullanılan, ikili, üçlü, dörtlü ve beşli kablolar) için bundan sonra Türk Standardları Enstitüsü (TSE) tarafından hazırlanan standart uygulanacak.
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın konuya ilişkin tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Tebliğe göre, söz konusu kablolar için, 15 Kasım 1989 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğdeki standartlar yerine, TSE tarafından hazırlanan standartlar geçerli olacak.
     Bu standart, iletim donanımı, haberleşme donanımı, veri işlem ile ilgili donanım kablolarına uygulanacak.
     Ürünün bu standarttaki kuralları karşılayacağını garanti edecek kalite kontrol işlemleri ile kalite güvencesini tesis etmek imalatçının sorumluluğunda olacak. Tam bir deney programının iletkenin ve kablonun her uzunluğu üzerinde yapılması zorunluluğu öngörülmüyor. Satın alıcı, kabul deneylerinin ve diğer kalite işlemlerinin belirtilmesini arzu etmesi durumunda, sipariş verme zamanına kadar alıcı ile imalatçı arasında anlaşmaya varacak.
     Söz konusu standart kapsamına giren ürünleri üreten ve satanların bu Tebliğ hükümlerine uymaları zorunlu olacak.
     Bu standart, TSE'nin merkez teşkilatından veya il temsilciliklerinden temin edilir. TSE'nin ve il temsilciliklerinin iletişim bilgilerine TSE'nin internet sayfasından ulaşılır.
     Tebliğ, altı ay sonra yürürlüğe girecek.
    
     -Ev ve büro tipi elektrikli cihazlar-
    
     Öte yandan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, "Ev ve Büro Tipi Elektrikli ve Elektronik Cihazların Hazır Bekleme ve Kapalı Moddaki Elektrik Enerjisi Tüketimleri ile İlgili Çevreye Duyarlı Tasarım Gereklerine Dair Tebliğ"i ekinde yer alan "Özellikle ev ortamında kullanılmak üzere tasarlanmış bilgi teknolojisi cihazları" ibaresini "Ev ve büro ortamında kullanılmak üzere tasarlanmış bilgi teknolojisi cihazları" şeklinde değiştirdi.
     Konuya ilişkin tebliğ, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
    
    
    

Bu haberi 133 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir