Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi: -"Sermaye Piyasası Kanunu tasarısı…

  • Yazı boyutu
Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi:
  -"Sermaye Piyasası Kanunu tasarısı…

Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi: -"Sermaye Piyasası Kanunu tasarısı kira sertifikalarıyla ilgili genel hükümleri düzenliyor ve ikincil düzenlemeler için SPK'ya yetki veriyor" -"(Tasarıyı) Genel anlamda olumlu buluyoruz. SPK'nın şimdiye kadar olduğu gibi ikincil düzenlemeler konusunda sektörle görüşerek hareket edeceğini düşünüyoruz"

Ahmet Hacıfazlıoğlu - Albaraka Türk Katılım Bankası Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, TBMM'ye sunulan Sermaye Piyasası Kanunu tasarısının Sermaye Piyasası Kurulu'nu (SPK) yeniden düzenlerken, kira sertifikaları ile ilgili genel hükümleri ele aldığını ve ikincil düzenlemeler için SPK'ya yetki verdiğini belirtti.
     Yasa tasarısına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Yahşi, "Sermaye Piyasası Kanun tasarısı kira sertifikaları ile ilgili genel hükümleri düzenliyor ve ikincil düzenlemeler için SPK'ya yetki veriyor. Konu daha önce 2010 yılında çıkartılan bir tebliğ ile düzenlenmişti, şimdi kanuna girmiş oluyor. Genel anlamda olumlu buluyoruz. SPK'nın şimdiye kadar olduğu gibi ikincil düzenlemeler konusunda sektörle görüşerek hareket edeceğini düşünüyoruz. Bugüne kadar çok yapıcı davrandılar, bunun devam edeceğini umuyoruz" dedi.
    
     -"Hazine'nin lira cinsinden kira sertifikası ihracı boşluğu dolduracak"-
    
     SPK ile birlikte başta Maliye ve TCMB olmak üzere diğer kamu otoritelerinin de yapıcı yaklaşımlarının kira sertifikası piyasasının gelişmesine yardımcı olacağını dile getiren Yahşi, şunları anlattı:
     "SPK düzenlemesinin yanı sıra Hazine'nin kira sertifikası ihracı gündemde. Konuya ilişkin yasal düzenlemenin kısa süre içinde yapılması bekleniyor. Özellikle Hazine'nin lira cinsinden bir kira sertifikası ihracı, katılım bankaları, bireysel emeklilik şirketleri ve konuya ilgi duyan diğer yatırımcılar açısından önemli bir ihtiyaç durumunda ve bir boşluğu dolduracak. Diğer taraftan Hazine'nin dolar cinsinden kira sertifikası ihracına da yurt dışından ve yurt içinden ciddi miktarda ilgi olacağını düşünüyoruz."
    
     -Kira sertifikası kavramı ilk kez düzenlenecek
    
     Dün TBMM'ye sunulan Sermaye Piyasası Kanunu tasarısıyla, "Kira sertifikası" ve "varlık kiralama şirketleri" kavramları ilk kez düzenleniyor.
     Kira sertifikaları, her türlü varlık veya hakkın finansmanını sağlamak amacıyla varlık kiralama şirketleri tarafından ihraç edilen ve sahiplerinin bu varlık veya haklardan elde edilen gelirlerden payları oranında hak sahibi olmalarını sağlayan, nitelikleri Sermaye Piyasası Kurulu'nca belirlenen sermaye piyasası araçları olacak. Varlık kiralama şirketleri ise münhasıran kira sertifikası ihraç etmek üzere kurulan anonim ortaklık olacak.
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir