Albaraka, 2012 yılında 192 milyon lira net kar elde etti -Albaraka Genel Müdürü Fahrettin…

  • Yazı boyutu
Albaraka, 2012 yılında 192 milyon lira net kar elde etti
     -Albaraka Genel Müdürü Fahrettin…

Albaraka, 2012 yılında 192 milyon lira net kar elde etti -Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi: -"2013'te aktif toplamı ve krediler kaleminde yüzde 20 civarında büyümeyi bekliyoruz" -"Bankamıza alternatif kaynak sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemde kira sertifikası (sukuk) ihraç etmeyi planlıyoruz"

Albaraka, 2012 yılında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artışla 192 milyon lira net kar elde etti.
     Albaraka'dan yapılan açıklamaya göre, 2012 yılsonu itibariyle 192 milyon lira kar açıklayan Albaraka, 2011 yılına göre yüzde 20 oranında karını artırdı.
     Banka geçen yıla oranla, toplam aktiflerde yüzde 18 oranında büyürken, kullandırılan fonlarda yüzde 25, toplanan fonlarda ise yüzde 15 büyüdü.
     2012 yıl sonu rakamlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Albaraka Genel Müdürü Fahrettin Yahşi, dünyanın en iyi katılım bankası olma hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam ettiklerini belirterek, bu yıl elde ettikleri rakamların da istikrarlı çalışmalarını yansıttığını ifade etti.
     2012 yılında toplam aktiflerde 2011 yılına göre yüzde 18 oranında büyüme kaydederek, 12 milyar 328 milyon liraya ulaştıklarını aktaran Yahşi, "Kullandırılan fonlarda finansal kiralama alacakları da dahil olmak üzere yine geçen yıla göre yüzde 25 büyüme elde ederek 9,1 milyar liraya ulaştık. Toplanan fonları ise yüzde 15 artışla ile 9,2 milyar liraya yükselttik" dedi.
     Albaraka'nın büyüme stratejisi çerçevesinde ulaşılabilirliğini artırmak için şube sayısını da artırdığını ifade eden Yahşi, "2011'de 123 olan şube sayımızı 2012'de 137'ye yükselttik. Böylelikle hizmet ve ürünlerimizi daha fazla noktaya taşımış olduk. Şube artışıyla birlikte personel sayımız da yüzde 6 oranında artarak 2 bin 758'e yükseldi" bilgilerini aktardı.
    
     -"Önümüzdeki dönemde kira sertifikası ihraç etmeyi planlıyoruz"-
    
     2013 yılında aktif kalitelerini bozmadan bilançolarını büyütmeyi ve reel sektöre olan katkılarını sürdürmeyi planladıkların belirten Yahşi, şunları kaydetti:
     "2013'te başta KOBİ'ler olmak üzere ülkemiz sanayisine verdiğimiz desteği sürdüreceğiz. Aktif toplamı ve krediler kaleminde yüzde 20 civarında büyümeyi bekliyoruz. Toplanan fonlar tarafında da yüzde 15'in üzerinde bir büyüme hedefimiz var. Karlılık tarafında ortalama öz kaynak karlılığımızı yüzde 17'nin üzerinde tutmak hedefindeyiz.
     Bireysel tarafında da yeni ürünlerimizi müşterilerimize sunuyoruz. Ayrıca, bankamıza alternatif kaynak sağlamak amacıyla önümüzdeki dönemde kira sertifikası (sukuk) ihraç etmeyi planlıyoruz. 2013 yılında hedefimiz 15-20 yeni şube. Büyük kısmı İstanbul'da olmak üzere, sanayi ve ticaret alanında önde gelen illerimizde yeni şubeler açmak hedefindeyiz. İstihdamda ise 150 kişi kadar artış olacak."
     Albaraka'nın bir dönüşüm süreci içinde olduğunu belirten Yahşi, yalnızca bir finans kurumu değil, aynı zamanda sosyal ve kültürel alanda da çalışmaların sürdürüldüğünü kaydetti.
     2012 yılında başlayan dönüşüm projesi Simurg ile kurumun iç yapısında bir yenilenme ve gelişme sürecine girdiklerini kaydeden Yahşi, "Simurg ile ürün geliştirmeden ana bankacılık yazılımına kadar birçok noktada bankamız etkinliğini artıracak. İleride orta ölçekli bir banka olmamızı sağlayacak bu projelerde önemli bir aşama kat ettik. Bu alandaki çalışmalarımız 2013 yılında da devam edecek" dedi.
    
    
    

Bu haberi 73 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir