Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov: -"ÇED için gerekli olan…

  • Yazı boyutu
Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Genel Müdür Yardımcısı 
  Rauf Kasumov:
  -"ÇED için gerekli olan…

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov: -"ÇED için gerekli olan bütün veriler hazır. Mayıs ayının ortasında ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunmayı planlıyoruz" -"Bu reaktör tipinde Fukuşima'dan alınan bütün dersler uygulanmıştır. Fukuşima'da gerçekleşen olumsuzlukların fiziksel olarak burada tekrarlanması imkansızdır"

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu için gerekli olan bütün verilerin hazır olduğunu belirterek, Mayıs ayının ortasında ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunmayı planladıklarını bildirdi.
     Hacettepe Üniversitesi'nin düzenlediği "Akkuyu NGS AŞ" konulu Enerji Sempozyumu'nda konuşan Kasumov, projenin oluşumu hakkında bilgiler verdi.
     Akkuyu Nükleer Santrali'nin Türkiye'nin sismik açıdan en güvenilir bölgesinde kurulacağına dikkati çeken Kasumov, yapılan çalışmaların sahanın sismik açıdan tamamen güvenilir olduğunu gösterdiğini ifade etti.
     Sahanın 20 parametreyi aşkın kriterle seçildiğini vurgulayan Kasumov, Paris'e 200 kilometre mesafede yaklaşık 6 nükleer enerji santrali bulunduğunu, buradan yola çıkarak turistik bölgelerde konumlandırılan nükleer santrallerin turistleri korkutmadığını, sanayi sektörünü de geliştirerek ekonomiye ivme kazandırdığını kaydetti.
     Kasumov, sahadaki etüt çalışmalarının tamamlandığını dile getirerek, ÇED raporu için gerekli bütün verilerin hazır olduğunu, Mayıs ayının ortasında ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na sunmayı planladıklarını bildirdi.
     Projenin inşaatının 2023 senesine kadar tamamlanacağına işaret eden Kasumov, mevcut kapasiteye ilave olarak, Türk işletmelere yaklaşık 7,8 milyar dolar ilave bir gelir sağlanacağını ve 15 binden fazla kişiye istihdam yaratacağını söyledi.
     İşletme personelinin 4 bin kişi olarak öngörüldüğünü ifade eden Kasumov, inşaatın en yoğun olduğu dönemlerde projede yaklaşık 10 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını belirtti.
     Nükleer güç santralinin konumlandırılacağı bölgelerde çok ciddi bir kalkınmanın oluştuğunu kaydeden Kasumov, söz konusu çevrede yeni yol inşaatları, hastaneler, okullar ve sosyal tesis inşaatlarının yapıldığını dile getirdi.
     Kasumov, yaklaşık 600 Türk öğrenciye Rusya Federasyonu'nda bir üniversitede eğitim imkanı sağlayacaklarına vurgu yaparak, bu sene için 100 öğrenciyi Rusya'da eğitim almak için göndermeyi planladıklarının altını çizdi.
    
     -"Fukuşima'daki olumsuzlukların burada tekrarlanması imkansızdır"-
    
     Kullanılacak reaktörün uluslararası standartlara uygunluğunun teyit edildiğine dikkati çeken Kasumov, güvenlik sistemlerinin sürekli değiştiğini, insanlığın bütün kazaların boşluklarını inceleyerek bu gelişime katkı sağladığını vurguladı.
     Kasumov, Fukuşima'daki trajik olaydan sonra enerji kaynağı kesintisinin çok korkunç sonuçlar açtığının tespit edildiğini belirterek, "Bu reaktör tipinde Fukuşima'dan alınan bütün dersler uygulanmıştır. Fukuşima'da gerçekleşen olumsuzlukların fiziksel olarak burada tekrarlanması imkansızdır" diye konuştu.
     Kasumov, nükleer güç santralinin ağır uçak çarpmalarına, dış patlamalara, 9 şiddetindeki depreme, kar ve buz yüküne, tornado ve hortum gibi rüzgar yüklerine dayanıklı olduğunu söyledi.
     Kullanılmış yakıtların yeniden işlenmek üzere Rusya Federasyonu'na gönderileceğine işaret eden Kasumov, radyoaktif atıkların da santral içerisinde uygun koşullarda 300 seneye kadar saklanabileceğini, bu sürenin sonunda maddelerin radyoaktif özelliklerini kaybederek sanayi atıklarına dönüştüğünü bildirdi.
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir