Akkuyu'da yapılacak nükleer santral -AGİAD Başkanı Gülcan: -"Çevresel etkilerini, yarattığı iş…

  • Yazı boyutu
Akkuyu'da yapılacak nükleer santral
  -AGİAD Başkanı Gülcan: 
  -"Çevresel etkilerini, yarattığı iş…

Akkuyu'da yapılacak nükleer santral -AGİAD Başkanı Gülcan: -"Çevresel etkilerini, yarattığı iş hacmini yerinde gördüğümüz nükleer tesislerin daha fazla vakit kaybedilmeden ülkemize kazandırılması gerektiğine inanıyoruz"

Adana Genç İşadamları Derneği (AGİAD) Başkanı Tamer Gülcan, çevresel etkilerini ve yarattığı iş hacmini yerinde gördükleri nükleer tesislerin daha fazla vakit kaybedilmeden ülkeye kazandırılması gerektiğine inandıklarını bildirdi.
     Gülcan, yaptığı yazılı açıklamada, Rusya'da nükleer santrallerden birinin bulunduğu Voronej kentine düzenledikleri geziden sonra bu enerji türüne bakış açılarının değiştiğini belirtti.
     Mersin Akkuyu'ya kurulacak nükleer santralin bir benzerini görmek için Rusya'nın Voronej kentine gittiklerini belirten Gülcan, Türkiye'nin "nükleer santralle enerji üretsin mi, üretmesin mi" tartışmasıyla vakit kaybederken, gelişmiş ülkelerin bu alanda ürettikleri ucuz ve kaliteli enerjiyle büyümeye devam ettiğini ifade etti.
     Orman alanı içerisindeki nükleer santralin 1970'li yıllardan beri üretimde olduğunu, tesislerin yanı başında yer alan Don Nehri'nde insanların balık tutmaya devam ettiklerini aktaran Gülcan, şunları kaydetti:
     "Çevresel etkilerini, yarattığı iş hacmini yerinde gördüğümüz nükleer tesislerin daha fazla vakit kaybedilmeden ülkemize kazandırılması gerektiğine inanıyoruz. Üst düzey güvenlik önlemlerinin alındığı bölgede muhteşem bir sonbahar tablosu izledik. Tesislere kreş döneminde giren 45 yaşındaki üretim müdürünün babasının da nükleer santralden emekli olduğunu ve bugün 80 yaşında oldukça sağlıklı olduğunu öğrendik. Ben çevre kaygılarıyla Türkiye'nin nükleer konusunda çok geç kaldığını düşünüyorum. Adana iş dünyası olarak bir nükleer santralin yapımında yer alan ünitelerin en az yüzde 80'lik bölümünü dünya standartlarında ve kalitesinde yapabileceğimizi gördük. Mersin'de nükleer santral kuracak Rus NGS şirketinin çok şanslı olduğuna inanıyoruz. Adana gibi bir sanayi şehrinin yakınında nükleer santral inşa etmek zor olmayacak."
     Yönetim kurulu üyeleriyle nükleer santral üretimi ve inşaatında hizmet verecek sektörleri belirleyeceklerini, burada elde ettikleri izlenimleri bölge iş dünyası temsilcileriyle bir toplantıda paylaşacaklarını vurgulayan Gülcan, işbirliği ve konsorsiyum çalışmalarıyla Akkuyu'daki projeye hazırlık yapacaklarını da sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir