Akkuyu'da yapılacak nükleer santral -Orman Genel Müdürlüğü yöneticileri, Akkuyu'da yapılacak…

  • Yazı boyutu
Akkuyu'da yapılacak nükleer santral
  -Orman Genel Müdürlüğü yöneticileri, Akkuyu'da 
  yapılacak…

Akkuyu'da yapılacak nükleer santral -Orman Genel Müdürlüğü yöneticileri, Akkuyu'da yapılacak olan nükleer santralin Büyükeceli beldesindeki sahasında incelemelerde bulundu

Orman Genel Müdürlüğü yöneticileri, Akkuyu'da yapılacak olan nükleer santralin Büyükeceli beldesindeki sahasında incelemelerde bulundu.
     Akkuyu NGS A.Ş.'den yapılan yazılı açıklamaya göre, Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep Kaşan, Kadastro ve Mülkiyet Dairesi Daire Başkanı İzzettin Yurtoğlu, Mersin Orman Bölge Müdürü Abdurrahman Acer, Türkiye'nin ilk nükleer santralinin yapılacağı Gülnar ilçesi Büyükeceli beldesindeki Akkuyu Sahası'nda, Büyükeceli Bilgilendirme Merkezi Müdürü Eyyüp Lütfi Sarıcı'dan "Nükleer Enerji ve Akkuyu NGS" projesiyle ilgili bilgi aldı.
     Türkiye'nin diğer ülkelere göre enerji üretim ve tüketimin yetersiz kaldığını belirten Sarıcı, "2 bin 500 kilowatt saatten az olan tüketimin en az 2 katına çıkartılması gerekiyor. Türkiye ekonomisi hızla büyürken hükümetin stratejisi, 2023 yılına kadar 500 milyar dolara kadar ihracatın artırılması yönünde. Ayrıca kişi başı ortalama 25 bin dolarlık gelir ve 2 trilyon dolarlık ekonomik büyümenin sağlanması planlanıyor. Böylelikle dünyanın en büyük 10 iktisadi gücü arasına girilmesi hedefleniyor" dedi.
     Elektrik sıkıntısını çözmek için yeni santrallerin inşasının planlandığını anlatan Sarıcı, şunları kaydetti:
     "Ayrıca, üretimin yüzde 5'inin nükleer güç santrallerinden karşılanması planlanmaktadır. Fukuşima kazası sonrasında bile 2011 yılı içerisinde dünyada 6 nükleer güç ünitesi işletmeye alındı, 64 güç ünitesi inşa halinde. 2012 yılında sadece 2 ay içerisinde 2 güç ünitesi daha işletmeye alınmıştır. Dünyada işletmede olan güç ünitelerinin toplam sayısı 435. 31 ülke elektrik ihtiyacını nükleer güç santralinden karşılamaktadır."
     Sarıcı, nükleer enerjinin çevre dostu olduğunu savunarak, Akkuyu Sahası'nın Türkiye'nin deprem açısından en güvenli bölgesinde yer aldığını sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 134 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir