Akkök Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman: -"(TÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu) Gençleşiyor…

  • Yazı boyutu
Akkök Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman:
  -"(TÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu) Gençleşiyor…

Akkök Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman: -"(TÜSİAD'ın yeni yönetim kurulu) Gençleşiyor diyebilirim. Çünkü bakarsanız ekibin özgeçmişine, ciddi bir gençleşme var. Hem esas kurulda hem yedek kurulda" -"Sermaye Piyasası Kanunu'nun yeni şekliyle devreye girmesi, sermaye piyasasına girecek şirketlerin teşvik edilmesi... Bence çok önemli bir yatırım ortamı var, fırsatı değerlendirmek lazım"

Akkök Grubu İcra Kurulu Başkanı Mehmet Ali Berkman, Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nin (TÜSİAD) yeni yönetim kuruluna ilişkin, "Gençleşiyor diyebilirim daha çok. Çünkü bakarsanız ekibin özgeçmişine, ciddi bir gençleşme var. Hem esas kurulda hem yedek kurulda" dedi.
     TÜSİAD'ın 43. Genel Kurul toplantısında AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Berkman, TÜSİAD'ın misyonu çerçevesinde hareket ettiğini, zaten bütün Türkiye'yi kucaklayan bir yapıda olduğunu söyledi.
     TÜSİAD için "Gençleşiyor diyebilirim daha çok. Çünkü bakarsanız ekibin özgeçmişine, ciddi bir gençleşme var. Hem esas kurulda hem yedek kurulda" diyen Berkman, derneğin gelecek dönemde misyonunu aynen devam ettireceğini ifade etti.
     Genel Kurul'da konuşan gerek TÜSİAD Genel Sekreterinin, gerek YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu'nun, gerekse Ümit Boyner'in söylediklerinin çok kapsamlı olduğunu kaydeden Berkman, TÜSİAD'da sadece bir bayrak değişiminin olduğunu, bunu öyle farklı bir yapılanma olarak görmediğini ifade etti.
    
     -Türkiye ekonomisi...-
    
     Türkiye ekonomisi hakkında, "Take-off'u da çok tedbirli olacaktır Türkiye'nin. Birdenbire sıçrama beklemeyelim" diyen Berkman, yüzde 4-5 civarındaki bir büyümenin 2013 için makul bir oran olarak göründüğünü dile getirdi.
     Cari açık sorununu gözden uzak tutmadan, büyümenin dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Berkman, 2013 yılında iç piyasadaki durgunluğun açılacağını düşündüğünü kaydetti.
     Şu anda yatırım ortamı için şartların çok iyi olduğunun altını çizen Berkman, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Enflasyonun düşmesi, faizlerin düşmesi, teşvikler ve diğer TÜBİTAK'ın Ar-Ge'ye yönelik olan verdiği teşvikler vs., bunlar fevkalade iyi şeyler. Sermaye Piyasası Kanunu'nun yeni şekliyle devreye girmesi, sermaye piyasasına girecek şirketlerin teşvik edilmesi... Bence çok önemli bir yatırım ortamı var, fırsatı değerlendirmek lazım.
     Türkiye yolunu genel olarak çizdi. Özellikle ihracat piyasalarındaki azalmayı başka yerlere girerek telafi etmeyi becerdi kısa bir süre içerisinde. Burada bence siyasi şeyler var. Biraz önce Erkut Bey'in (Yücaoğlu) söylediği gibi iç ve dış olarak... Biz burada Kürt sorununu halledebilirsek, halledilebilirse yani, yoluna girerse, çok önemli bir potansiyel var Türkiye'nin önünde."
    
     -Paris'te 3 kadının öldürülmesi...-
    
     Mehmet Ali Berkman, Paris'te 3 kadının öldürülmesine yönelik olarak da şunları kaydetti.
     "Biz iş alemi olarak bakıyoruz, siyasi açıdan olayın fazla derinliğine inemiyoruz. Ancak şunu görüyorum ki, Paris'teki olay, bu seferki, anlaşmaya doğru giden iki tarafın niyetinin doğru olduğunu gösteriyor. Yani iki tarafın anlaşmasını dinamitlemeye çalışan bir olay olarak görüyorum ben. Bu da bana, iki tarafın dışındaki menfaat sahiplerinin bunu yaptığını düşündürüyor. Ortadoğu karışık bir bölge. Tarih boyunca öyle olmuş bir bölge. Bana öyle bir intiba veriyor. Başka menfaat sahipleri bizim bu anlaşma zeminimizi dinamitlemeye çalışıyorlar. 2 taraf ta bunun farkında ve bunu aşacaklar diye düşünüyorum."
    
    
    

Bu haberi 113 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir